Marek Komorowski kandydatem PiS do Senatu

Wiceprzewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Marek Komorowski jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Senatu RP w okręgu 59.

Zastąpił zmarłego dziś (30.o9) Kornela Morawieckiego, który kandydował w tym okręgu.

Kornel Morawiecki nie żyje. Miał 78 lat

Marek Komorowski jest radcą prawnym. Do sejmiku wojewódzkiego został wybrany po raz pierwszy w 2006 roku. Jesienią ub. roku w swoim okręgu zdobył ponad 5,1 tys. głosów.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeśli skreślenie nazwiska kandydata na senatora nastąpiło w związku ze śmiercią, zgłaszający ma możliwość zgłoszenia nowego kandydata, najpóźniej w 15 dniu przed dniem wyborów. Zgłoszenie nowego kandydata nie wymaga kolejnej zbiórki podpisów, co konieczne jest przy zgłaszaniu kandydatów na senatora.

W tym samym okręgu wyborczym ponad tydzień temu zmarł też inny kandydat na senatora – Andrzej Chmielewski, zgłoszony przez Samoobronę. Również i ona może jeszcze w poniedziałek zgłosić nowego kandydata. Jak dotąd tego nie zrobiła.

Nie żyje Andrzej Chmielewski

W tej sytuacji o mandat senatorski w okręgu nr 59 ubiegają się (w kolejności alfabetycznej): Zenon Białobrzeski (PSL), Marek Komorowski (PiS) i Janusz Wasilewski (Kukiz’15 do Senatu).

Red. OKO

Fot. Wrota Podlasia Wojciech Oksztol

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert

15 dni przed wyborami minęło w sobotę. Oczywiście w sobotę nie było przyczyn na zgłoszenie innego kandydata, nie było więc możliwośći by przesuwać termin na poniedziałek z powodu dni wolnych.
Zgłoszenia nowego kandydata, Marka Komorowskiego, dokonano po terminie z przyczyny która wystąpiła po terminie.

Piotr

Oczywistym jest, że w sobotę nie można byłoby ani zgłosić innego kandydata ani dokonać innych czynności przewidzianych kodeksem wyborczym z samego faktu, że jest to sobota i organy wyborcze przed którymi dokonuje się takich czynności po prostu są zamknięte, dlatego kodeks wyborczy w takich przypadkach ma przewidziany przepis szczególny (art. 9 par 2 kodeksu wyborczego) do liczenia terminów i przesuwa ten termin na pierwszy dzień pracujący. Nie jest to nic nadzwyczajnego, takie samo rozwiązanie do liczenia upływu terminów występuje zarówno w prawie cywilnym i administracyjnym od lat. Poza tym termin ten i tak upływał dla wszystkich czynności przewidzianych kodeksem wyborczym… Czytaj więcej »

Partnerzy