Metropolita białostocki: nie można być katolikiem na pół etatu

Nie można być katolikiem na pół, czy ćwierć etatu. Nie można zostawić swoich przekonań religijnych przed wejściem do szkoły czy zakładu pracy – mówił podczas pasterki metropolita białostocki, abp Józef Guzdek

„Trzeba być wierzącym, ale i wiarygodnym” – podkreślał.

Hierarcha odprawił pasterkę o północy z niedzieli na poniedziałek w Archikatedrze Białostockiej. W homilii mówił o przeciwstawnych postawach wobec Boga. Jak powiedział, część osób przyjmuje Boga „w każdej chwili swojego życia”, kształtując otaczającą przestrzeń „zgodnie z jego wolą”. Zwracał jednak uwagę, że wielu ludzi uważa, iż „sprawy Boga i sprawy człowieka znajdują się na przeciwległych biegunach, podobnie jak czas i wieczność”.

Mówił też o dzieleniu przestrzeni, w której człowiek żyje, na tę należącą wyłącznie do człowieka i tę, która należy wyłącznie do Boga.

„Wystarczy wspomnieć natarczywe wołanie ludzi wrogich Chrystusowi i Kościołowi do wyprowadzenia symboli religijnych z przestrzeni publicznej (…). Według nich wiara powinna pozostać wyłącznie sprawą prywatną, a jej manifestacja ograniczona do przestrzeni sakralnej” – powiedział abp Guzdek.

Mówił, że tajemnica Bożego Narodzenia to „wejście Boga w czas i przestrzeń, którą zamieszkuje człowiek”. Dodał, że „czas Boga i człowieka wzajemnie się przenikają”.

„Uczniem Chrystusa jestem zawsze i wszędzie. Nie można być katolikiem na pół etatu, na ćwierć etatu, nie można być katolikiem tylko w wymiarze prywatnego życia, nie można dzielić czasu na ten, który wyłącznie dajemy sobie i ten, który czasem ofiarujemy Bogu” – mówił metropolita białostocki.

Podkreślał, że nie można zostawić swoich przekonań religijnych przed wejściem do szkoły lub zakładu pracy „niezależnie od tego, czy jest to gabinet ministerstwa, centrala banku, zakład rzemieślniczy”.

„Chrześcijaninem jestem wszędzie i daję temu wyraz swoim życiem, w każdym czasie i w każdym miejscu” – apelował do wiernych.

„To jest niezwykle ważne przesłanie na dziś, bo widzimy, że jest wielka tendencja dzielenia czasu na czas dla Boga i człowieka i wyrzucania Boga z przestrzeni publicznej (…). Wszyscy jesteśmy apostołami, nie tylko duchowni, wszyscy jesteśmy powołani do tego, aby opowiadać o swoim doświadczeniu wiary, o wartościach chrześcijańskich” – dodał abp Guzdek.

„Wiara to nie tylko sprawa prywatna, trzeba ją wyznawać i zarazem przekazywać kolejnym pokoleniom. Trzeba być wierzącym, ale i wiarygodnym, czyli żyjącym według Chrystusowej Ewangelii (…). I bądźmy z tego dumni i bądźmy odważni, by bronić swojej chrześcijańskiej godności, swoich chrześcijańskich praw” – podkreślał. (PAP)

Red. M. L.

Fot. PAP

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy