Mieszkańcy Kleszczel mają nowy przystanek kolejowy 

Na Podlasiu Program Przystankowy ułatwia korzystanie z kolei

Mieszkańcy podlaskich Kleszczel od 19 grudnia w dogodniejszej lokalizacji korzystają z podróży koleją z nowego peronu w kierunku Białegostoku i Czeremchy.

W województwie podlaskim kolej będzie dostępniejsza m.in. dzięki inwestycjom z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Kolejne przedsięwzięcia prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. korzystnie zmieniają 12 przystanków.

Pierwsze pociągi zatrzymały się dzisiaj przy nowym peronie w Kleszczelach w powiecie hajnowskim. Peron wybudowano bliżej centrum miejscowości, w nowej, korzystniejszej lokalizacji, w sąsiedztwie drogi krajowej nr 66 i przejazdu kolejowo-drogowego.

Przystanek w Kleszczelach to pierwszy obiekt na Podlasiu zmodernizowany z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Od dziś pasażerowie wsiadają do pociągów bezpieczniej i wygodniej. Konsekwentnie prowadzimy działania na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego i poprawy dostępu do kolei, także w powiatach położonych przy wschodniej granicy naszego kraju – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

 Wygodniejszy dostęp do pociągów w Kleszczelach ułatwia podróże w kierunku Białegostoku i Czeremchy. W przygotowaniu są następne inwestycje z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych”. Mieszkańcy mniejszych podlaskich miejscowości zyskują lepszy dostęp do kolei – najbardziej ekologicznego środka transportu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nowy peron w Kleszczelach jest dostosowany do wysokości pociągów, co podróżnym ułatwia wsiadanie i wysiadanie z wagonów. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się wejdą na peron dzięki pochylni. Przygotowano wiatę i ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Jasne, energooszczędne oświetlenie LED zapewnia bezpieczeństwo po zmroku. Koło  przystanku władze miasta planują budowę parkingu.

Na Podlasiu z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025” poza przystankiem w Kleszczelach przebudowywany jest przystanek w pobliskich Suchowolcach. Dodatkowo zabezpieczony zostanie sygnalizacją świetlną i dźwiękową pobliski przejazd kolejowo-drogowy.

Na prace, ułatwiające korzystanie z kolei w obu miejscowościach przeznaczono 3,5 mln zł.

Program Przystankowy w woj. podlaskim

W województwie podlaskim z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” w najbliższych latach będzie wykonane 12 przystanków. Na linii Białystok – Czeremcha zmodernizowany będzie peron na stacji Gregorowce – wyłaniany jest wykonawca prac. Ogłaszane są przetargi na modernizację przystanków na linii Sokółka – Suwałki: Gliniszcze, Sidra, Różanystok, Dąbrowa Białostocka, Balinka, Augustów, Augustów Port, Szczepki, Płociczno k. Suwałk.

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.Array

Red. M.L.

Fot. PKP PLK S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy