NASK ostrzega przed oszustwem na „chorego syna”

Specjaliści z zespołu CERT Polska ostrzegają przed szkodliwym oprogramowaniem Vidar Stealer, które oszuści rozsyłają jako załącznik zawierający nazwę środka chemicznego, na które uczulony jest syn nadawców w wiadomości e-mail do osób oferujących wynajem lokali

NASK poinformowała, że jej wyspecjalizowany zespół reagowania na zagrożenia w sieci CERT Polska ostrzega przed kampanią dystrybucji szkodliwego oprogramowania Vidar Stealer.

„Oszuści rozsyłają wiadomości e-mail do osób oferujących wynajem lokali. Przekonują potencjalne ofiary do pobrania załącznika, który rzekomo zawiera zdjęcia i nazwy chemicznych środków czystości, na które uczulony jest syn nadawców wiadomości. W rzeczywistości po rozpakowaniu archiwum i uruchomieniu załącznika komputer ofiary infekowany jest szkodliwym oprogramowaniem” – tłumaczą eksperci.

Jak podkreślają oprogramowanie Vidar Stealer wykrada zapisane w urządzeniu dane logowania do różnych portali, w tym do kont bankowych.

Zespół CERT Polska odnotowuje też kampanię phishingową, w której zagrożeni są użytkownicy Poczty Onet. „Właściciele kont pocztowych otrzymują wiadomości, w których przestępcy podszywają się pod administrację portalu” – ostrzega NASK.

„W treści wiadomości pojawia się zalecenie podjęcia jak najszybszych działań w celu odblokowania wiadomości zatrzymanych przez filtr antyspamowy. Kliknięcie w zawarty w treści wiadomości link przenosi na stronę phishingową, za pomocą której wyłudzane są dane logowania do Poczty Onet” – podają specjaliści.

Dodają przy tym, że przejęte konta pocztowe wykorzystywane są przez przestępców do dalszych szkodliwych działań. (PAP)

Red. M.L.

Fot. Is

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy