Noc Muzeów na ludową nutę, czyli potańcówka w skansenie!

„Bawimy się!” – tak brzmiało hasło Nocy Muzeów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Było otwarcie nowej wystawy stałej w jednej z zabytkowych chałup ale też tradycyjna potańcówka – po to, by goście mogli bawić się tak, jak sto lat temu bawili się mieszkańcy wsi. Do tańca zagrała kurpiowska kapela „Miód na serce”.

Nowa wystawa stała jest zatytułowana „Życie dziecka na wsi w latach międzywojennych. Wnętrze chałupy z Dąbrowy-Moczydeł”.  To jedna z najpiękniejszych chałup na terenie skansenu, zbudowana w 1926 roku. Dzięki charakterystycznym, niebiesko-białym okiennicom, stała się znakiem rozpoznawczym Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Do niedawna w jej wnętrzu można było oglądać wystawę „Świat wiejskiego dziecka” i drobne jej elementy zostały wykorzystane do stworzenia nowej aranżacji, ale tylko nieliczne. Nowa wystawa jest wiernym odtworzeniem wnętrza z okresu międzywojennego. Wśród zabytkowych przedmiotów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zachowało się kilka pamiątek po dawnych mieszkańcach domu, między innymi monidło – portret ślubny właścicieli. Pozostałe przedmioty składające się na ekspozycję pochodzą z tej samej, leżącej w gminie Szepietowo, miejscowości, albo z najbliższej okolicy.
Otwarciu wystawy podczas Europejskiej Nocy Muzeów towarzyszyła niezwykła oprawa. Dzięki kapeli „Miód na serce”, która specjalizuje się w wykonywaniu muzyki tradycyjnej, można było poczuć atmosferę, jaka towarzyszyła przed laty wiejskim zabawom. Zabrzmiały polki, oberki, walczyki. Tańce odbywały się będą na drewnem podłodze remizy. Tam też można było zobaczyć wystawę zabytkowych instrumentów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oraz archiwalne fotografie z wiejskich potańcówek.
By w pełni wykorzystać uroki wiosennego wieczoru za miastem – rozpalono ognisko.

Red. Marta Śliwińska na podst. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Fot. Marta Śliwańska/podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy