Nowy dowódca podlaskich terytorialsów odebrał przysięgę wojskową od młodych żołnierzy

Pułkownik Mieczysław Gurgielewicz przejął obowiązki dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”. Chwilę później miała miejsce, ostatnia w tym roku, przysięga wojskowa podlaskich terytorialsów.

Przekazanie obowiązków dowódcy brygady, jak i przysięga wojskowa, odbyły się w obecności gen. broni Wiesława Kukuły, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przybyłem na dzisiejszą uroczystość z dwóch powodów. Po pierwsze, aby dokonać przekazania obowiązków dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po drugie, aby być świadkiem zaprzysiężenia młodych żołnierzy, a swoją obecnością zamanifestować głęboki szacunek do ich postawy oraz oddać honor i przekazać wielką wdzięczność ich rodzicom i wychowawcom – powiedział gen. broni Wiesław Kukuła.

[Pułkownik Mieczysław Gurgielewicz – przyp. ŁW] w swojej służbie imponuje mi swoimi zdolnościami organizacyjnymi, sprawnością w pokonywaniu wyzwań, siłą spokoju w obliczu presji i napotkanych trudności oraz troską o swoich podwładnych.

Cenię Pułkownika również za to, że nigdy nie zabiega we własnej sprawie. Jest dla mnie dobrym przykładem cichego profesjonalisty, który satysfakcję ze swojej służby nie tyle upatruje we własnym awansie czy własnej chwale, ale lokuje ją w swoich podwładnych dostrzegając ich wysiłek oraz siłę zespołu – dodał dowódca WOT.

Dziś, po ponad dwóch latach, powracam do ludzi, z którymi w 2016 roku wspólnie, pod dowództwem płk. Sławomira Kocanowskiego, rozpoczynaliśmy w województwie podlaskim budowę Wojsk Obrony Terytorialnej. To dla mnie wielki zaszczyt i honor przejąć dowodzenie 1 Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej – powiedział do zgromadzonych pułkownik Mieczysław Gurgielewicz. (…) będę wymagał dużo, ale zawsze najwięcej od samego siebie – dodał dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W liście do uczestników przysięgi wojskowej wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak napisał: Składacie przysięgę wojskową w gronie ponad tysiąca ochotników, którzy w trzynastu brygadach obrony terytorialnej kończą szkolenie podstawowe i rozpoczynają służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Już ponad 35 tysięcy Polek i Polaków dołączyło do tej formacji, podejmując zobowiązane wyrażone słowami przysięgi wojskowej a także motta „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Zwracając się do nowo powołanych ochotników płk Mieczysław Gurgielewicz powiedział:

Tak jak dziś otwiera się nowy rozdział w mojej służbie, tak też nowy rozdział otwiera się w życiu najmłodszych ochotników. (…) W naszym życiu są wartości niezmienne, takie jak honor, braterstwo, odpowiedzialność, odwaga i patriotyzm. Tymi wartościami kierujemy się w Wojskach Obrony Terytorialnej i chcę, aby te wartości od dzisiaj towarzyszyły Wam każdego dnia.

Od stycznia nowo powołani żołnierze rozpoczną cykl szkoleń rotacyjnych (minimum 2 dni w miesiącu) i zintegrowanych (14 dni -raz w roku) w pododdziałach brygady zlokalizowanych w Białymstoku, Hajnówce, Łomży i Suwałkach.

Pułkownik Mieczysław Gurgielewicz jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.

W sierpniu 1999 roku został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Od października 2001 roku pełnił służbę w 16 Brygadzie Zmechanizowanej, w której kolejno zajmował stanowiska: oficera operacyjnego oraz dowódcy kompanii czołgów.

Od lipca 2004 roku do września 2016 roku pełnił służbę w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej.

Z Wojskami Obrony Terytorialnej pułkownik Mieczysław Gurgielewicz związany jest od 2016 roku.

Był jednym z pierwszych oficerów tworzących struktury 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zajmował stanowiska szefa sztabu brygady, a następnie zastępcy dowódcy. 1 maja 2020 roku awansował na stanowisko dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i pełnił tę funkcję do 30 listopada tego roku.

Dwukrotnie pełnił służbę poza granicami państwa: w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNDOF na Wzgórzach Golan w Syrii oraz w Islamskiej Republice Afganistanu.

Chcesz dołączyć do podlaskich terytorialsów?

• Skorzystaj z pomocy rekrutera z Twojego powiatu: https://www.wojsko- polskie.pl/1bot/krok-po-kroku/

• Możesz także złożyć wniosek w Wojskowym Centrum Rekrutacji (w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach) lub poprzez platformę internetową ePUAP.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy ponad 2 000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty oraz trzech samodzielnych kompanii.

Red. OKO

Fot. DWOT

1PBOT

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy