O czym warto pamietać przygotowując auto na sezon jesienno-zimowy?

Wakacje dobiegły końca, dzieci wróciły do szkoły. Chociaż pogoda za oknem nie zapowiada szybkiego nadejścia zimy, warto podjąć kroki przygotowujące nasz samochód do sezonu jesienno-zimowego.

Będąc właścicielem auta musimy przygotować je na zmianę warunków atmosferycznych: deszcz, śnieg, mróz czy wiatr, które utrudniają kierowanie pojazdem. Z racji naszego bezpieczeństwa ważne jest odpowiednie przygotowanie samochodu na najbliższe miesiące.

Stan karoserii jest bardzo ważny.

Istotne jest by przed zmianą pogody zabezpieczyć ją w jak najlepszy sposób. W tym celu musimy wyczyścić nadwozie i wszelkie zakamarki z brudu. Dodatkowo można nałożyć po czyszczeniu wosk, by karoseria pozostała czysta jak najdłużej. Warto wspomnieć, że preparat ochroni ją przed deszczem i wszelkimi czynnikami pogodowymi, które często powodują korozje lakieru czy blachy. Dokładne umycie auta pozwoli ocenić nam stan karoserii oraz dojrzeć ewentualne niedoskonałości, które musimy zabezpieczyć, by rdza nie rozwinęła lub nie rozwijała się dalej. Równie ważna jest wymiana dywaników w samochodzie z tekstylnych na gumowe, które m.in. ochronią podłogę samochodu przed wilgocią.

Każdy kierowca powinien być świadomy, że głównym aspektem bezpieczeństwa jest bardzo dobra widoczność, dlatego przed zimą i w jej trakcie musimy sprawdzać stan wycieraczek i płynu do spryskiwaczy.

Pióra trzeba wyczyścić, najlepiej płynem zawierającym alkohol. W sytuacji gdy są zniszczone, wyszczerbione lub nie stykają się dobrze z szybą należy je wymienić. Warto zainwestować w lepsze jakościowo wycieraczki, które dokładniej ściągają brud i pył oraz są trwalsze. Istotna jest też sprawność żarówek. One również mają wpływ na widoczność, szczególnie w nocy lub gdy jest mgła. Zwłaszcza, że jesienią i zimą zmierzch przychodzi o wiele szybciej. Żarówki możemy kupić na większości stacji paliw. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na stan kloszy reflektorów, czy nie zmatowiały. Jeśli tak, wówczas można zlecić ich polerkę.

Przegląd płynów eksploatacyjnych w pojeździe powinien odbywać się o każdej porze roku, jednak warto zajrzeć do nich podczas przygotowań jesienno-zimowych.

Ważne jest by sprawdzić płyn chłodniczy i jego temperaturę zamarzania. Przeważnie warsztaty sprawdzają ją za darmo, wystarczy zadzwonić i umówić się na termin kontroli. Będziemy mieli wtedy informację, czy musimy wymienić lub dolać koncentratu do płynu chłodniczego.

Gdy na dworze spada temperatura, często może dojść do zaparowania szyb wewnątrz samochodu.

By uniknąć tego zjawiska powinniśmy sprawdzić stan uszczelek w pojeździe. Nieszczelność ma wpływ na dostawanie się wilgoci, która jest przyczyną parowania. Należy je wyczyścić i przetrzeć płynem z gliceryną lub silikonem. Czasem jednak to nie pomaga. Warto wtedy wymienić filtr kabinowy, który jest kolejnym powodem dostawania się wilgoci do samochodu.

Najważniejsza jednak jest wymiana opon.

Poruszanie się po mokrej czy oblodzonej jezdni na letnich oponach jest bardzo ryzykowne. Pojazd może szybko wpaść w poślizg, który niejednokrotnie może doprowadzić do kolizji lub wypadku. Gdy na dworze temperatura w ciągu dnia osiąga 10 stopni to znak, że najwyższy czas na zmianę opon na zimowe. Bieżnik takich gum powinien mieć co najmniej 4mm głębokości, więc warto o to zapytać lub sprawdzić przed ich wymianą.

W okresie zimowym zwróćmy również uwagę jakie paliwo tankujemy.

Olej napędowy to paliwo najbardziej narażone na negatywne oddziaływanie niskich temperatur, ze względu na swoje właściwości. W jego składzie chemiczny zawarte są węglowodory parafinowe, które w temperaturze poniżej 0 stopni zmieniają swój stan skupienia z ciekłego na częściowo stały. W tym okresie stacje benzynowe oferują zimowy olej napędowy. Natomiast benzyna jest paliwem zdecydowanie lepiej znoszącym niskie temperatury. Niezależnie od rodzaju paliwa warto zwrócić uwagę na to, aby było odpowiedniej jakości.

Pamiętajmy o tym,  jak ważne jest nasze bezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w tak trudnym okresie, jakim jest sezon jesienno-zimowy.

Zwróćmy uwagę na to, że jednym z najistotniejszych czynników wpływających na nie jest człowiek. Nie zapominajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków pogodowych, zachowaniu kultury jazdy i odstępów od poprzedzających nas pojazdów.

 

Red. M.L.

Fot. Sigma

Artykuł sponsorowany przez Sigma Sp. z o.o.

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy