o.Edward Konkol z zarzutami grzeszenia przeciwko szóstemu przykazaniu

Do zakonu werbistów wpłynęły zarzuty kobiet przeciwko założycielowi białostockiego stowarzyszenia „Droga” – ojcu Edwardowi Konkolowi

Do czasu wyjaśnienia sprawy nie może nosić zakonnych szat i występować publicznie. Zarzuty w sprawie założyciela białostockiego stowarzyszenia „Droga” o. Edwarda Konkola wpłynęły do zakonu werbistów.

Prowadzimy standardowe działania w takich przypadkach – powiedział w PolskimRadiu Białystok rzecznik Polskiej Prowincji Stowarzyszenia Werbistów ojciec Andrzej Danilewicz i dodał:

Zebraliśmy świadectwa tych osób, które do nas się zgłosiły i zgodnie z procedurą wysłaliśmy do naszego zarządu generalnego w Rzymie, a oni z kolei to przekazali do kongregacji do spraw zakonów. No i w tej chwili toczy się postępowanie wyjaśniające. No a na ten czas ojciec prowincjał nałożył pewne ograniczenia na ojca Edwarda. Te ograniczenia są standardowe, które wynikają z przepisów kościelnych, a więc zakaz używania stroju duchownego poza swoją wspólnotą, zakaz publicznych wystąpień duszpasterskich

 

Wnioski w sprawie ojca Edwarda Konkola dotyczą spraw obyczajowych:

Dotyczą spraw z zakresu szóstego przykazania („Nie cudzołóż”). Czyli to rzeczy dotyczące moralności, cielesności, czystości. To są zgłoszenia które wpłynęły w tym roku, natomiast dotyczą sytuacji sprzed lat – mówił w Polskim Radiu Białystok Andrzej Danilewicz.

Ojciec Edward Konkol nie jest już szefem Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Droga”. Nowym prezesem jest Krzysztof Paliński, który wcześniej zajmował stanowisko wiceprezesa.

Ojciec Edward zabrał głos w swojej sprawie na Facebooku:

Z pokorą, ale i wielkim bólem przyjmuję ostatnie wydarzenia.

Ból fizyczny, z jakim zmagam się od lat jest niczym w porównaniu z cierpieniem psychicznym, jakiego teraz doświadczam zarówno ja, jak i wszyscy wokół.

Nigdy nie było moim zamiarem ranienie drugiego człowieka. 

Choć słowa nie zawsze leczą rany, to wszystkich tych, którzy czują się zranieni – z serca przepraszam. 

Przez wiele lat wspólnie z przyjaciółmi, troszczyliśmy się o ludzi odrzuconych, ubogich, bezdomnych. Dziękuję za ten piękny i wartościowy czas.

Dziś opuszczam Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „Droga”.

Dlatego  proszę wszystkich, którzy nas do tej pory  wspierali.

Dbajcie o to niezwykłe dzieło.  Oddaję  je w Wasze ręce –  napisał Edward Konkol.

 

Red. OKO

Fot. Podlaskie24.pl

na podst.Polskiego Radia Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy