Ostatni dzień roku według kalendarza juliańskiego

Podlaskie znowu świętuje sylwestra. Dziś (13.01) ostatni dzień 2020 roku według kalendarza juliańskiego

Od 13 do 14 stycznia Prawosławne Podlasie obchodzi Stary Nowy Rok. Historycznie ten dzień nazywał się inaczej: Gagatuha, Bogaty wieczór, Błyskawica, Bahaty, albo Hohotucha. Tak w białoruskiej tradycji nazywa się wieczór poprzedzający Nowy Rok.

Istnieje kilka nazw tej imprezy. Jedni mówią na nią „Małanka” (od Melanii, która świętuje imieniny wraz z Sylwestrem). Drudzy nazywają – „szczodry wieczar” (czyli z języka białoruskiego – „szczodry wieczór”). Uważa się, że to określenie ma swoje korzenie w czasach przedchrześcijańskich, kiedy w czasie najkrótszej nocy w roku obchodzono „Szczodre Gody” oraz, że ta „szczodrość” pochodzi od bogactwa potraw na noworocznym stole.

Dawniej na wioskach w ten dzień robiono różne psikusy, żarty i wróżby.

Młodzież potrafiła gospodarzowi zatkać komin, wysypać popiołem drogę lub schować furtkę w różne miejsca. W niektórych miejscowościach zachowała się jeszcze tradycja noworocznych psikusów.

W tym roku ze względu na pandemię Stary Nowy Rok może minąć bez kolędników i spotkań z przyjaciółmi.

W związku z tym Białoruskie Radio Racja zaprasza wszystkich na „Podlaski koncert życzeń w hojny wieczór” w środę o godzinie 20:00 czasu białoruskiego lub 18:00 czasu polskiego, aby pogratulować bliskim i świętować Stary Nowy Rok.

Powitanie Nowego Roku według kalendarza juliańskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją odbędzie się także na antenie Polskiego Radia Białystok. Od 19:05 rozpocznie się audycja Szczodry Wieczar, podczas której będą przekazywane noworoczne życzenia

Życzymy szampańskiej zabawy i szczęśliwego Nowego Roku!

 

Red. M.L.

Fot. Pixabay

Na podst. Radia Racja i Polskiego Radia Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy