Perlejewo. Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych


 Perlejewo. Powstanie Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych

Centrum w Perlejewie będzie przeznaczone dla 18 osób z niepełnosprawnościami – trzy z nich będą mogły w nim przebywać przez całą dobę. Powstanie dzięki programowi „Centra opiekuńczo-mieszkalne” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, który jest realizowany w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Umowę w sprawie utworzenia placówki podpisali we wtorek (29.12) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki.

Dofinansowanie przyznane z Funduszu Solidarnościowego Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w wysokości prawie 2,8 mln zł jest przeznaczone na budowę, wyposażenie i utworzenie Centrum opiekuńczo-mieszkalnego w Perlejewie.

Chodzi o uzupełnienie systemu wsparcia osób niepełnosprawnych poprzez stworzenie warunków do świadczenia dodatkowych usług  w postaci zapewnienia możliwości zamieszkiwania całodobowego (w Perlejewie dla trzech osób) lub w formie pobytu dziennego (dla 15 osób).

Osoby niepełnosprawne przebywające w Centrum obok różnorodnego wsparcia, będą miały zapewnioną możliwość niezależnego/samodzielnego i godnego funkcjonowania.

– Przeprowadziliśmy analizę sytuacji mieszkańców gminy Perlejewo, również pod kątem osób niepełnosprawnych i okazało się, że wielu dotyka ten problem, dlatego też opracowaliśmy koncepcję utworzenia Centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Cieszę się, że udało nam się dostać na nie dofinansowanie – mówił wójt gminy Perlejewo Jakub Wierzbicki.

Dodał, iż ma nadzieję, że Centrum będzie wizytówką gminy zarówno w sensie architektonicznym, jak i jako przykład odpowiedzi samorządu na potrzeby osób niepełnosprawnych. Placówka ma powstać do końca 2022 roku. Gmina jest na etapie wyłaniania projektanta.

Z satysfakcją obserwujemy zainteresowanie programem „Centra opiekuńczo-mieszkalne” wśród podlaskich samorządów. Dotychczas Ministerstwo Rodziny zaakceptowało 26 wniosków z 11 województw, trzy były z naszego regionu. Zawarliśmy już umowę z gminą Łapy, dziś podpisujemy umowę z wójtem gminy Perlejewo, a Ministerstwo zaakceptowało też wniosek gminy Drohiczyn. Procedowane są również kolejne wnioski – miasta Suwałki i gminy Mielnik – mówił we wtorek (29.12) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

 

Array

Red. OKO

Fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy