Płonie Biebrzański Park Narodowy!

Z pożarem na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego walczy 15 zastępów straży. Zgłoszenie o pożarze wpłynęło w poniedziałek (20.04.) rano, około godz. 8. Pali się około 1000 hektarów bagiennych łąk, traw i lasu. To kolejny pożar na terenie parku.

W akcji bierze udział samolot gaśniczy Lasów Państwowych oraz strażacy i pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego. Palą się bagienne łąki i lasy w rejonie Polkowa, i Dolistowa Starego.

„Trudna akcja gaśnicza na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Na miejscu są zastępy z powiatów: augustowskiego, monieckiego i grajewskiego, wezwano samolot gaśniczy” – podaje Polski Serwis Pożarniczy Remiza.pl

Dyżurny w Wojewódzkim Stanowisku Koordynacji Ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku poinformował PAP, że pożar ma miejsce w rejonie styku trzech powiatów: augustowskiego, monieckiego i sokólskiego.

Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Andrzej Grygoruk powiedział, że pożar ma miejsce na północ od Dolistowa w stronę obszaru ochrony ścisłej parku.

Dyżurny w WSKR poinformował, że zgłoszenie o pożarze wpłynęło w poniedziałek rano przed godziną ósmą. Niewykluczone jednak, że to kontynuacja pożaru, który miał miejsce w niedzielę (19.04.) wieczorem, bo – jak podkreślił – pożary zwłaszcza na takich podmokłych, trudno dostępnych terenach potrafią tlić się niezauważone.

Zobacz: Płonęły trzciny i trawy Biebrzańskim Parku Narodowym

– Sytuacja w sprawie bieżącego pożaru jest bardzo dynamiczna. Płoną bardzo cenne przyrodniczo tereny wokół Kopytkowa, Polkowa i w sąsiedztwie obszaru ochrony ścisłej Czerwone Bagno – dawnego rezerwatu ścisłego Czerwone Bagno, jednego z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce – poinformował PAP Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Dodał, że pożar jest „bardzo duży, rozległy”. Ogień zauważono w niedzielę (19.04.) po południu.

– Działania, w bardzo trudnych warunkach i przy gaszeniu podstawowym sprzętem tj. tłumicami, trwały do samego rana. Niestety, pożar po chwili przerwy rozpoczął się na nowo, szybko rozprzestrzeniając się w kierunku południowo zachodnim – poinformował Artur Wiatr.

Dodał, że jednym z zadań jest zabezpieczenie zabudowań i siedlisk w Kopytkowie, by nie zajął ich ogień.

Strażacy i Biebrzański PN – wcześniej także Narwiański Park Narodowy – apelowały i wciąż apelują o niewypalanie traw wiosną i przypominają, że to duże zagrożenie dla przyrody, ale też ludzi.

Podkreślano, że akcje gaśnicze są utrudnione tym bardziej, że panuje susza, ogień szybko się rozprzestrzenia.

 

Aktualizacja: godz. 14:10

W akcji biorą udział  trzy samoloty gaśnicze

Strażakom i pracownikom Parku pomagają leśnicy.

W akcji uczestniczy 40 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, 3 samoloty Dromader M18 Lasów Państwowych, przystosowane do gaszenia pożarów. Każdy samolot zabiera 1800 litrów wody.

,,Do akcji gaśniczej włączyły się też dwa samochody patrolowo-gaśnicze Nadleśnictw Augustów i Knyszyn. Każdy z samochodów ma zbiornik o pojemności 400 litrów wody i prądownice do podawania wody. Radiostacje w samochodach patrolowo-gaśniczych nadleśnictw, zapewniają też łączność radiową strażaków z samolotami gaśniczymi.„- informuje Jarosław Krawczyk rzecznik  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Dwa samoloty gaśnicze dysponowane są przez Punkt Alarmowo Dyspozycyjny [PAD] Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Do tej pory od godziny ok. 9 wykonały 11 zrzutów wody na palące się trawy, zarośla i las Biebrzańskiego Parku Narodowego. Samoloty gaśnicze czerpią wodę na białostockim lotnisku w Krywlanach i na lądowisku w miejscowości Rostki niedaleko Pisza. Czas dolotu z obu lądowisk na pożarzysko wynosi około 25 minut.

Największy w ostatnich latach pożar łąk w Biebrzańskim PN miał miejsce przed tygodniem.

Zobacz: Niedzielny pożar w BPN był jednym z największych w ciągu ostatnich lat!

– Paliły się torfowiska w basenie południowym pomiędzy groblą na Biały Grąd (sąsiedztwo Mścich) oraz rowem Klimasówka – podsumował ten pożar park na swojej stronie internetowej.

Powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych park poinformował, że ogień zniszczył 167 ha terenu parku.

– W zdecydowanej większości spaleniu uległy grunty prywatne w granicach parku – poinformował Biebrzański Park Narodowy.

Akcja gaśnicza trwała 10 godzin. Jej koszty park oszacował na ok. 70-80 tys. zł.

– Po raz kolejny zwracamy się z apelem o niewypalanie traw, nieużytków i ostrożne obchodzenie się z ogniem. Zwracajmy także uwagę na nieodpowiedzialne zachowanie innych osób mogące prowadzić do podobnych tragedii! – pisze Biebrzański PN.

 

Aktualizacja: godz. 19:00

BPN: „Płonie Biebrzański Park Narodowy, w rejonie Kopytkowa, Polkowa, Wrocenia, w kierunku obszarów ochrony ścisłej Grząd i Czerwonego Bagna. Ten tragiczny pożar rozpoczął się wczoraj ok. 17.00 i cały czas się powiększa. Trwa akcja gaśnicza, w której bierze udział coraz większa liczba zastępów straży pożarnej, ofiarnie walczącej w trudnych warunkach dużego wiatru, w bardzo trudnym i niedostępnym terenie. Nasze Służby Parku też są od wczoraj zaangażowane. Całą noc spędzili wraz ze strażakami na gaszeniu turzycowisk i trzcinowisk (głównie ręcznie, tłumicami), i teraz dalej wszystkie siły wkładają w walkę z żywiołem. Zaangażowano samoloty gaśnicze z Białegostoku i Olsztyna, które od godziny 9.00 rano zrobiły już kilkanaście zrzutów wody, liczonej w tysiącach litrów.
Sytuacja jest bardzo niebezpieczna‼️ Ugaszony miejscami ogień rozżarza się ponownie, jest przecież tak sucho.
Jak wiecie, niestety palą się jedne z najcenniejszych fragmentów Biebrzańskiego Parku Narodowego,? serce i sanktuarium dzikiej przyrody, siedliska wielu rzadkich zwierząt i roślin. Są to zarówno grunty skarbu Państwa, jak i prywatne. Dokładna powierzchnia będzie oszacowana na podstawie zdjęć satelitarnych, ale już Służby Parku szacują ją na około 1000 hektarów.
Więcej wiadomości wkrótce, trzymajcie kciuki, by były lepsze”.

fot. A. Wiatr, P. Kotowicz ⤵️

 

 

 

Red. M.L.

Fot. screen: OSP Sztabin / BPN: A. Wiatr, P. Kotowicz

Remiza.pl / PAP/ BPN/RDLP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy