Podlascy Terytorialsi wrócili z USA gdzie brali udział w ćwiczeniu „Ridge Runner”

140 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) wróciło z USA, gdzie przez ponad dwa tygodnie brali udział w ćwiczeniu pod kryptonimem Ridge Runner. W tej grupie znaleźli się również żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Był to ich kolejny pobyt w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej, w wakacje, pomagali w zabezpieczeniu zlotu harcerzy.

 

Od powstania, WOT są aktywnie wspierane przez wojska USA. Realizowane jest min. wsparcie szkoleniowe, doradcze i mentorskie. Pod koniec 2018 roku WOT otrzymał zaproszenie do udziału w programie Ridge Runner. Pierwsza edycja ćwiczenia z udziałem żołnierzy WOT odbyła się na przełomie lipca i sierpnia. Brali w niej udział żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT oraz DWOT. W jesiennej edycji ćwiczenia zaangażowano żołnierzy DWOT oraz trzech brygad OT.

Ćwiczenia „Ridge Runner” organizowane są w stanie Wirginia Zachodnia przez Gwardię Narodową i Siły Specjalne USA potocznie nazywane „Zielonymi Beretami”. Celem ćwiczeń jest rozwijanie współpracy między siłami specjalnymi i wojskami obrony terytorialnej. Do wspólnych ćwiczeń Amerykanie zaprosili również żołnierzy z Podlasia. Dzięki temu podlascy Terytorialsi mogli nauczyć się, jak wspierać siły specjalne podczas ewentualnych konfliktów.

Red. M.L.

Fot. DWOT

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy