Podlaska Oktawa Kultur rusza 22 lipca

Tegoroczna Podlaska Oktawa Kultur w zmienionej formie i z nowym logo

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią do stolicy regionu wraca Podlaska Oktawa Kultur. Festiwal rozpocznie się w czwartek, 22 lipca, i trwać będzie kolejnych kilka dni, aż do niedzielnego finału. O szczegółach przedsięwzięcia podczas konferencji we wtorek, 6 lipca poinformowali: Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK), Izabela Dąbrowska, kierownik Działu Promocji PIK i koordynator festiwalu Dariusz Kryszpiniuk. W spotkaniu uczestniczył też wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Podlaska Oktawa Kultur jest największym i jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Podlaskiego Instytutu Kultury. Od lat odbywa się dzięki wsparciu Samorządu Województwa Podlaskiego. Tegoroczna, XIII edycja festiwalu będzie miała inną formę niż dotychczas.

Na festiwalowej scenie artyści z Polski

Na scenie wystąpią zespoły tylko z Polski, a organizatorzy zaprosili do udziału największe gwiazdy muzyki tradycyjnej.

– Będzie dużo zespołów folkowych, niektóre z nich po raz pierwszy przyjadą do Białegostoku i mam nadzieję, że mieszkańcy całego regionu przyjadą w te dni tutaj, żeby posłuchać wspaniałych aranżacji muzyki ludowej – mówił wicemarszałek Derehajło. – To świetna okazja, żeby zobaczyć połączenie tradycji i nowoczesności, żeby posłuchać świetnego folku. Niezapomniane wrażenia gwarantowane -zachęcał.

Na największe folkowe wydarzenie w regionie zapraszała też dyrektor Barbara Bojaryn-Kazberuk:

– Podlaska Oktawa Kultur w tym roku będzie wyjątkowo i nie tylko ze względu na wspaniałych artystów, którzy przyjęli nasze zaproszenie, ale także ze względu na różnorodność i bogactwo, które będą prezentować w swojej twórczości, inspirowanej muzyką ludową, tradycyjną, ale też twórczości, która ma na celu kultywowanie najlepszych naszych tradycji – mówiła dyrektor PIK.

Potańcówka i warsztaty

Oktawa rozpocznie się wielką potańcówką w Street Food Młynowa na ul. Młynowej w Białymstoku.

– Tam również odbędą się warsztaty taneczne, także każdy kto zechce, będzie mógł spróbować swoich sił w tańcu, ale też nauczyć się go – informował Dariusz Kryszpiniuk, koordynator POK.

Jak wyjaśnił, repertuar został tak dobrany, aby każdego dnia występował gwiazdorski zespół. A jest w czym wybierać: na tegorocznej Oktawie usłyszymy m.in. Kapelę ze Wsi Warszawa, Adama Struga czy Vołosów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Koncerty rozpoczynają się o godz. 18.00, oprócz niedzielnego, kiedy wystąpią „Kurpie Zielone” – na ten organizatorzy zapraszają o 17.00.

Nowe logo Oktawy

Tegoroczna XIII edycja festiwalu to również inauguracja nowego znaku graficznego Podlaskiej Oktawy Kultur.

– Wykorzystaliśmy ten czas, kiedy nie mogliśmy się widzieć z publicznością, żeby przygotować się do odświeżenia, także wizerunkowego Oktawy – mówiła Izabela Dąbrowska.

Do współpracy zaproszono młodych twórców ze studia We Shoot People Paweł Dudko. Nowe logo składa się z geometrycznych strzałek, które nawiązują do grafiki PIK. Dominuje kolor zielony, który jest nawiązaniem do zdobnictwa obrzędowego, do kolorystki strojów ludowych. Ale są tu też kojarzące się z nowoczesnością szarość, biel i czerń.

Festiwal zostanie zorganizowany przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w związku ze stanem epidemicznym w Polsce.

PROGRAM XIII Podlaskiej Oktawy Kultur

22 lipca, godz. 18:00 (Streat Food Młynowa) – warsztaty tańca i POKtańcówka

zagrają: Kapela Kanka Franka, Kapela Miód Na Serce, Kapela Batareja, Zawierucha

 

23 lipca, godz. 18:00 (scena na Rynku Kościuszki) – koncerty festiwalowe

wystąpią: Dobryna, Sztetl, Zespół Folklorystyczny „Pogranicze”, Susanna Jara & t dot es, Adam Strug

 

24 lipca, godz. 18:00 (scena na Rynku Kościuszki) – koncerty festiwalowe

wystąpią: ZPiT „Wisła”, Tołhaje, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Vołosi

 

25 lipca, godz. 17:00 (scena na Rynku Kościuszki) – koncerty festiwalowe

wystąpią: ZPiT „Kurpie Zielone”, Teresa Mirga i Kałe Bała, Bubliczki, Kapela Ze Wsi Warszawa

Red. OKO

Fot. Wrota Podlasia Piotr Babulewicz

Wrota Podlasia

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy