Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków zachęca do znakowania zabytków

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków – prof. Małgorzata Dajnowicz zorganizowała spotkanie z przedstawicielami podlaskich starostw. Podczas konferencji (13.02.) zachęcała do umieszczania na zabytkach nieruchomych, wpisanych do rejestru, znaku informującego o tym, iż zabytek ten podlega ochronie.

Znakiem „ZABYTEK CHRONIONY PRAWEM” wyróżnia się zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków. Błękitna tarcza to międzynarodowy symbol ochrony dóbr kultury. Opis znaku został zamieszczony w Konwencji Haskiej z 1954 roku, w celu ochrony zabytków podczas konfliktów zbrojnych. Pomysłodawcą formy graficznej i jej autorem był polski konserwator zabytków prof. Jan Zachwatowicz.

Akcja informacyjna na temat znakowania zabytków 

Prof. Dajnowicz zachęcała starostów do prowadzenia akcji informacyjnej na temat możliwości umieszczania znaku na zabytkach wykorzystując do tego np. media społecznościowe, strony internetowe, czy tablice ogłoszeń.

Zwracam się do państwa z prośbą, aby właścicieli zabytków nakłonić, przekonać aby takie znaki na zabytku zostały umieszczone z różnych powodów. Po pierwsze każdy obiekt oznakowany jest chroniony jakby dodatkową ochroną, (…) czyli podlega najwyższej ochronie. Również konsekwencje uszkodzenia tego obiektu są zupełnie inne niż konsekwencje uszkodzenia innego – mówiła prof. Małgorzata Dajnowicz.

W spotkaniu uczestniczył również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Zachęcam państwa do tego, żebyście tę akcję propagowali. To na pewno też będzie służyć temu, że budynki które jeszcze wymagają nadania im odpowiedniej formy, odpowiedniego blasku, żeby to też było wskazanie do tego żeby te wysiłki pomnożyć – mówił wojewoda.

Przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami stanowią, że obiekt zabytkowy może, ale nie musi być oznakowany. Nie jest to wymóg obligatoryjny. Jednak jak poinformowała prof. Dajnowicz obecnie przygotowywana jest nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zostanie wprowadzony obowiązek oznakowania zabytków

Będzie to jednym z punktów kontroli przez wojewódzkich konserwatorów zabytków.

Apeluję do państwa, żeby uprzedzać właścicieli zabytków, żeby dokonali tego rodzaju oznakowania już dzisiaj, a nie w momencie kiedy my zaczniemy kontrolować. Tu jest też przewidziana kara za brak oznakowania od 500 zł do 2000 zł – przestrzega prof. Dajnowicz.

Promocja dziedzictwa narodowego

Oznaczenie zabytku znakiem Błękitnej Tarczy ma na celu zapewnienie mu rozpoznawalności i ochrony prawnej. Jego celem jest także podniesienie świadomości u mieszkańców i turystów o wyjątkowej wartości danego obiektu. Ponadto – przeciwdziałanie ewentualnym atakom wandalizmu. Jest to także forma promocji dziedzictwa narodowego.

Na koniec spotkania prof. Dajnowicz przekazała gościom symboliczne tarcze.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy