Podlaskie jednostki WOPR otrzymały dofinansowanie na zakup sprzętu 

29 czerwca świętują ratownicy wodni. Z przedstawicielami WOPR-ów spotkał się wojewoda podlaski

Bohdan Paszkowski przekazał prezesom czterech jednostek WOPR: Augustowskiej, Białostockiej, Łomżyńskiej i Suwalskiej umowy na dofinansowanie zakupu sprzętu o łącznej wartości 67 tys. zł.

Spotkanie nad Jeziorem Rajgrodzkim było również okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa w trakcie wypoczynku nad wodą.

Od kwietnia do 28 czerwca w regionie utonęło 5 osób

Jednostki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pełnią bardzo ważną rolę. To stowarzyszenie, które dba o bezpieczeństwo nad wodą, i z którym współpracujemy już od wielu lat. Co roku przekazujemy na działalność ratowników prawie 350 tys. zł – poinformował podczas briefingu prasowego przy Ośrodku Szkolenia Ratowników WOPR „Tama” w Rajgrodzie wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W tym roku wojewoda przeznaczył dodatkowe 67 570 zł na wsparcie zakupu sprzętu na potrzeby ratownictwa wodnego przez jednostki działające na terenie regionu. Najwięcej – prawie 25 tys. zł trafi do Augustowskiego WOPR.

Otrzymane dofinansowanie zostanie w pełni wykorzystane na doposażenie łodzi ratowniczej. Zakupimy dwa zestawy ratownicze R1 oraz defibrylatory, a dzięki temu będziemy w stanie nieść bardzo profesjonalną pomoc dla osób wypoczywających nad wodą – mówił prezes Augustowskiego WOPR Marek Opolski.

Taką formę spędzania wakacji wybiera wielu mieszkańców województwa podlaskiego. W regionie amatorów pływania przyciąga kraina jezior na Pojezierzu Suwalskim, a także wodna stolica Polski, czyli Augustów, i tamtejsze jeziora.  Ochłody szukać można również w rzekach.

Czuwamy nad bezpieczeństwem na rzece Narew, Pisa oraz Biebrza i kładziemy nacisk przede wszystkim na to, by osoby pływające po nich rowerkami, kajakami czy innym sprzętem, miały kamizelki ratunkowe. Rzeka ma nurt – czasem wolny, czasem szybki. Gdy osoba, której ciało jest nagrzane, wypadnie – bardzo szybko znika pod wodą – mówł prezes Okręgowego WOPR w Łomży Tomasz Malinowski.

 W naszym rejonie najwięcej osób wypoczywa nad jeziorem Wigry, na którym obowiązuje strefa ciszy. Mamy więc sporo rowerków, kajaków, żaglówek – tutaj często dochodzi do wywrotek, zwłaszcza, kiedy jest załamanie pogody. (…) Kamizelka asekuracyjna jest niezbędna. Kilka lat temu mieliśmy pięć utonięć na jeziorze Wigry – w każdym przypadku był brak kamizelki. Niedpuszczalne jest również wypływanie daleko od brzegu bez asekuracji – wyliczał prezes Suwalskiego WOPR Mirosław Zajko.

Ratownicy przekonują, że na wyprawę daleko od brzegu warto zabrać ze sobą np. boję. Dzięki niej jest się widocznym. Może być ona także pomocna w trakcie zachłyśnięcia, przykurczu mięśni czy braku sił.

Największym problemem jest łączenie wypoczynku nad wodą z alkoholem. To jest również częstą przyczyną utonięć.

Cztery jednostki WOPR w Podlaskiem zrzeszają około tysiąca członków. Przed każdym sezonem szkolenia na ratowników przechodzą kolejni chętni

Jutro w Ośrodku Szkolenia Ratowników WOPR „Tama” w Rajgrodzie – jedynym tego typu miejscu w Polsce – kończymy szkolenie na ratownika wodnego i instruktora ratownictwa wodnego. O uzyskanie uprawnień ubiega się 13 kandydatów – poinformował prezes Białostockiego WOPR Jacek Depczyński.

Wszystkim ratownikom wodnym z okazji ich święta życzymy spokojnego wakacyjnego sezonu, i jak najmniejszej liczby interwencji.

Red. M.L.

Fot. PUW

Podlaski Urząd Wojewódzki

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy