Pracownicy PB stworzyli robota UV do dezynfekcji szpitali

Robot UV, wymyślony i stworzony przez pracowników Politechniki Białostockiej, jeszcze w tym roku może dezynfekować polskie szpitale. Urządzenie kupiła od uczelni i wprowadzi na rynek firma ZURAD, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. To najbardziej prestiżowy i największy pod względem wartości proces komercjalizacji bezpośredniej w historii Politechniki Białostockiej.

 

O szczegółach, podczas konferencji prasowej, opowiedzieli m.in. naukowcy Wydziałów Mechanicznego i Elektrycznego PB ?

CNK PB – konferencja prasowa dotycząca największego pod względem wartości procesu komercjalizacji bezpośredniej w historii PB. Robota dezynfekującego powierzchnie szpitali, stworzonego przez zespół naukowców Wydziałów Mechanicznego i Elektrycznego, kupiła jedna ze spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Gepostet von Podlaskie24.PL am Mittwoch, 16. September 2020

RobUV to zdalnie sterowane, mobilne urządzenie, które dezynfekuje i dekontaminuje – czyli oczyszcza ze szkodliwych dla zdrowia substancji powietrze oraz dowolne powierzchnie w pomieszczeniach.

Opiera się na technologii emiterów UV-C, zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) do niszczenia m.in. COVID-19. Robot skutecznie zabija bakterie, drobnoustroje, wirusy, a więc wszelkie patogeny posiadające kod DNA. Urządzenie zaprezentowano podczas konferencji prasowej (16.09) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej.

– Trzecią misją uczelni jest współpraca z otoczeniem gospodarczym i społecznym – RobUV jest tego najlepszym dowodem. Proces komercjalizacji oznacza, że efekt pracy naukowców inżynierów Politechniki Białostockiej odpowiada aktualnym potrzebom przemysłu, także w kontekście potrzeb społecznych – mówiła dr hab. inż. Marta Kosior–Kazberuk, prof. PB, rektor Politechniki Białostockiej.

Autorami pomysłu są pracownicy Wydziałów Elektrycznego i Mechanicznego: dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB oraz dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek z zespołami.

Rozwiązanie może być stosowane do dezynfekowania sal zabiegowych w szpitalach, centrów handlowych oraz szkół. RobUV sprawdzi się także w biurach, obiektach gastronomicznych, urzędach, obiektach użyteczności publicznej – dezynfekuje  dokumenty i inne przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach. Dezynfekcja trwa do 20 minut. Robot naświetla powierzchnie w zasięgu 2 m. Urządzenie nie może być stosowane w bezpośredniej obecności ludzi, ze względu na wykorzystanie promieniowania UV-C, które może powodować podrażnienia skóry i oczu.

Jak podkreślają autorzy, zastosowanie promieniowania UV nie jest nowym pomysłem, ale forma jego wykorzystania – jest innowacyjna.

– Najważniejsze było nadanie autonomii i mobilności by promieniowanie mogło samodzielnie poruszać się po pomieszczeniu. Stworzyliśmy urządzenie, które może wszędzie dojechać i jest bezpieczne dla użytkownika, bo sterowane zdalnie – mówił dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB z Wydziału Elektrycznego PB.

– Postawiliśmy na konstrukcję typu delta. Układ sterowania taki, jak w dronach. Zastosowaliśmy profesjonalne koła – dodał dr hab. inż. Kazimierz Dzierżek z Wydziału Mechanicznego PB.

Rozwiązaniem zainteresowała się firma ZURAD, która należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Od spotkania roboczego do podpisania umowy i stworzenia prototypu przedprodukcyjnego minęły 3 miesiące.

– W Internecie można spotkać podobne rozwiązania produkowane w Chinach, ale na plastikowym podwoziu, które szybko ulegnie zniszczeniu. Nasz robot jest bardziej trwały i funkcjonalny – podkreślał Adam Jabłoński, prezes zarządu firmy ZURAD. Mamy cel, by na początku listopada robot trafił na rynek – zadeklarował.

– Ten proces pokazuje, że jako uczelnia mamy elastyczność rynkową, pewne zacięcie, które odpowiada na potrzeby rynkowe. Realizujemy projekty w tempie, jakiego wymaga od nas rynek – podsumował Tomasz Stypułkowski, prezes zarządu Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.

Politechnika Białostocka udzieliła firmie ZURAD licencji wyłącznej na dwa lata.

Teraz prototyp przedprodukcyjny czeka proces certyfikacji i szczegółowe badania. W planach jest opracowanie wersji przenośnej, do dekontaminacji karetek czy mniejszych pomieszczeń.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

Politechnika Białostocka

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy