Prawosławna Wielkanoc na obozowisku WOT

Terytorialsi wyznania prawosławnego obchodzą Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Większość z nich ten czas spędza ze swoimi rodzinami, ale nie wszyscy. Ci, którzy pełnią służbę w ramach ochrony granicy RP, uczestniczyli w polowym nabożeństwie wielkanocnym

Świętowanie Paschy rozpoczęło się w sobotę o godz. 23:30 w cerkwi prawosławnej w Mostowlanach, gdzie z błogosławieństwa JE Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego oraz JE Najprzewielebniejszego Jerzego, Prawosławnego Ordynariusza Wojskowego miało miejsce Nabożeństwo Paschalne – Jutrznia oraz Święta Liturgia. Uroczystości przewodniczył prawosławny kapelan 14 batalionu lekkiej piechoty w Hajnówce ks. ppor. dr Paweł Filinowicz, któremu asystował miejscowy proboszcz ks. Sławomir Jakimiuk, z którego gościnności skorzystali żołnierze stacjonujący na granicy. W trakcie nabożeństwa do parafii przybył z Jerozolimy św. Ogień.

W dalszej części świętowania Paschy miało miejsce poświęcenie pokarmów, któremu przewodniczył kapelan 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku ks. ppor. Łukasz Ławreszuk. Uczestniczyli w nim żołnierze biorący udział w operacji wsparcia Straży Granicznej wspólnie z płk. Mieczysławem Gurieglewiczem, dowódcą 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Po modlitwie wszyscy zasiedli do świątecznego śniadania.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej dowodzi siłami WOT skierowanymi do wsparcia Straży Granicznej w województwie podlaskim.

Terytorialsi wykonują zadania na lądzie i w powietrzu – za pomocą bezzałogowych statków powietrznych. Każdej doby prowadzą działania patrolowe oraz wystawiają posterunki obserwacyjne. Po zmierzchu, na wybranych odcinkach granicy, pracują maszty oświetleniowe obsługiwane przez żołnierzy WOT.

 

Red. M.L.

Fot. 1PBOT

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy