Premier z okazji Święta Policji: dziękuję za waszą codzienną, ofiarną służbę

Z okazji dzisiejszego Święta zwracam się z wyrazami wdzięczności i podziękowaniami do policjantek, policjantów, jak również cywilnych pracowników policji za ich codzienną, ofiarną służbę – napisał w liście do policjantów i pracowników cywilnych policji premier Mateusz Morawiecki

Z okazji Święta Policji premier Mateusz Morawiecki złożył życzenia wszystkim funkcjonariuszkom, funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym policji.

„104 lata temu Sejm uchwalił ustawę powołującą do życia Policję Państwową – instytucję stanowiącą jeden z filarów niepodległej Rzeczpospolitej. W trudnych czasach kształtowania się polskiej państwowości nowo powołana formacja, wyszkolona i zorganizowana na wzór wojskowy, była odpowiedzialna za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego. Służbie w jej strukturach towarzyszył niezwykły etos” – napisał premier.

„Jego najdobitniejszym wyrazem okazały się męstwo i patriotyzm, jakimi polscy policjanci wykazali się w chwili największej próby, biorąc udział w obronie Warszawy, uczestnicząc w tworzeniu struktur Polskiego Państwa Podziemnego, czy wałcząc w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Wielu spośród funkcjonariuszy Policji Państwowej wraz z oficerami innych formacji straciło życie w sowieckiej niewód. Ich służba, ofiarna aż do końca, nawet za cenę najwyższą, po dziś dzień stanowi niedościgniony wzór patriotycznej postawy” – podkreślił.

W ocenie premiera obecne czasy nie stawiają nas w obliczu okoliczności tak tragicznych, jednak „niosą swoje trudne wyzwania, a służba w policji niezmiennie wymaga od funkcjonariuszy gotowości, by +strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet za cenę życia+”.

„Wymaga szerokiej wiedzy i kompetencji, sprawności intelektualnej i fizycznej oraz wytrzymałości psychicznej, koniecznych w konfrontacji z wyzwaniami i zagrożeniami, stale obecnymi w ich pracy. To służba trudna, zapewniająca jednak Polakom bezpieczeństwo tak w życiu codziennym, jaki sytuacjach kryzysowych” – zaznaczył.

„Rozumiejąc wagę i znaczenie, jak w budowaniu tego bezpieczeństwa odgrywa dostępność policyjnej ochrony, konsekwentnie przywracamy, więc i tworzymy posterunki policji w mniejszych miejscowościach. Dbając o to, by również służba funkcjonariuszy była bezpieczna i nowoczesna przeznaczyliśmy dla Policji, Straży Pożarnej i Straży Granicznej — w ramach nowego programu Modernizacji Służb Mundurowych — ponad 10 mld złotych. Wyraz uznania dla pracy doświadczonych funkcjonariuszy stanowi natomiast nowe świadczenie dla policjantów posiadających co najmniej 15-letni staż służby” – podkreślił szef rządu.

W liście do policjantów i pracowników cywilnych policji, Mateusz Morawiecki podziękował im za ich codzienną, ofiarną służbę.

„Gratuluję osobom uhonorowanym odznaczeniami i wyróżnieniami. Wyrazy sympatii i uznania kieruję do laureatów konkursu +Policjant, który mi pomógł+, których cechuje nie tylko profesjonalizm, ale i szczególna empatia. Serdecznie winszuję funkcjonariuszom, którzy dziś odbiorą promocje oficerskie, jak również nowym policjantom, dla których jest to dzień ślubowania” – podał.

„Wszystkim Państwu życzę, by mundur, który nosicie był dla Was powodem dumy, znakiem powagi Rzeczpospolitej i instytucji, którą reprezentujecie. Życzę Wam bezpiecznej służby, pomyślności oraz sukcesów zawodowych i szczęścia w życiu osobistym” – dodał premier Mateusz Morawiecki. (PAP)

 

Red. M.L.

Fot. Twitter @PolskaPolicja

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy