Prognoza pogody na 5 i 6 stycznia

W najbliższych dniach czeka nas prawdziwy rollercoaster pogodowy – zapowiadają synoptycy

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zachodnie, centralne i wschodnie rejony kontynentu europejskiego będą w zasięgu niżów z ośrodkami nad Wielką Brytanią, Morzem Norweskim i Białorusią, w strefie frontów atmosferycznych.

Krańce południowe i Skandynawia znajdą się pod wpływem wyżów. Polska będzie w zasięgu zatoki niżu znad Białorusi, w strefie przemieszczającego się z północy na południe frontu atmosferycznego. Początkowo będzie napływała cieplejsza polarna morska masa powietrza, za frontem napłynie mroźne arktyczne powietrze z północy.

 

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, na północy i w rejonach podgórskich przechodzące w deszcz ze śniegiem. W górach opady śniegu. W Beskidach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o ok. 10 cm, w Tatrach o 15 cm. Temperatura maksymalna od 6 st.C. na północy do 9 st.C. na południu, zachodzie i w centrum kraju, w dolinach górskich ok. 5 st.C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 80 km/h, zachodni i północno-zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 110 km/h, w Sudetach do 130 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na północy i zachodzie kraju. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu, początkowo także deszczu. W Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 8 cm. Temperatura minimalna od minus 9 st.C. na Suwalszczyźnie 0 st.C. w centrum i 2 st.C. na zachodzie i południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie w porywach do 60 km/h, lokalnie do 70 km/h, z kierunków północnych, stopniowo słabnący. Wysoko w górach porywy do 110 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

 

W piątek zachmurzenie umiarkowane i duże

Opady śniegu, przechodzące na zachodzie i południu oraz wieczorem w centrum kraju w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Pod koniec dnia na wschodzie kraju możliwe opady marznące, powodujące gołoledź. Na wybrzeżu i Pomorzu może spaść ok. 4 cm śniegu. Temperatura maksymalna od minus 6 st.C. na północnym wschodzie do 2 st.C. w centrum i 8 st.C. na południowym zachodzie. Wiatr na wschodzie słaby, zmienny, w pozostałej części kraju słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. W Tatrach porywy do 70 km/h, w Sudetach do 90 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

(PAP)

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy