Przejście graniczne w Kuźnicy będzie rozbudowane


Blisko 18,5 mln zł będzie kosztowała rozbudowa i modernizacja drogowego przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy. Głównym efektem ma być poprawa przepustowości tego przejścia o nawet 70 proc., większe bezpieczeństwo odpraw, krótsze kolejki.

Umowy z dwoma wybranymi w przetargach firmami, które będą realizować te prace – PREiB MIPA oraz Centrum Informatyki ZETO SA – podpisał we wtorek w Kuźnicy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele ministerstwa inwestycji i rozwoju, służby graniczne.

Prace mają się zakończyć w 2020 r.

Prace budowlane na przejściu mają się zakończyć w marcu 2020 r, a realizacja projektów w lipcu 2020 r.


W ramach podpisanych we wtorek umów z wykonawcami będzie przebudowany wjazd i wyjazd na przejściu. Zamiast dotychczasowych dwóch pasów do odpraw będą po cztery takie pasy w każdą stronę, będą ponadto przebudowane i dobudowane nowe pawilony do prowadzenia odpraw tak, by w każdym można było jednocześnie odprawiać dwie ciężarówki. Będzie przebudowana cała infrastruktura techniczna, ogrodzenie. Obecne pawilony do takich kontroli mają – co podkreślano podczas prezentacji projektu – 18 lat i nie spełniają wymogów, bo nie są dostosowane do obecnego ruchu. Przybędą dwie wagi dynamiczne do ważenia pojazdów, ma być także skaner do sczytywania twarzy podróżnych.

Oba projekty dotyczące poprawy przepustowości, kontroli i bezpieczeństwa na przejściu oraz przebudowy infrastruktury przejścia są dofinansowane z UE z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

To największe przejście graniczne w Podlaskiem

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wyraził nadzieję, że modernizacja, która się zaczyna, znacząco wpłynie na dalsze otwarcie relacji przygranicznych z Białorusią, zwiększy się także bezpieczeństwo. Partnerem w projekcie jest Państwowy Komitet Ceł Republiki Białoruś w Mińsku, a strona białoruska po swojej stronie granicy ma zrealizować swoje inwestycje, mówił także o budowie drogi szybkiego ruchu do granicy z Mińska, co wpłynie na znaczne zwiększenie ruchu samochodów w Kuźnicy.

 

W ubiegłym roku odprawiono ponad 2,6 mln osób

,, W 2018 r. na przejściu w Kuźnicy odprawiono ponad 2,6 mln osób – 930 tys. aut osobowych, 284 tys. ciężarowych i ponad 33 tys. autokarów. To ruch, który przy obecnej infrastrukturze – przejście jest w stanie „opanować”. Po modernizacji przepustowość przejścia wzrośnie o do 70 proc.”- poinformował Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku płk Grzegorz Biziuk.

,,To inwestycja ważna dla całego regionu powiatu sokólskiego. Przygotowania do realizacji tych projektów trwały dwa lata. Ruch graniczny rośnie, musi także być do tego dostosowywana infrastruktura.”– mówił dziś w Kuźnicy Bohdan Paszkowski wojewoda podlaski.

 

Ponad 15 mln zł unijnego dofinansowania

Wojewoda podlaski z budżetu na 2019 r. dołożył 2 mln zł, by można było zapewnić finansowanie do najtańszych cen zaproponowanych w przetargu.

,,Przetarg na inwestycje był ogłaszany dwukrotnie. W pierwszym ceny zaproponowane przez firmy przekraczały kwotę, jaką dysponował inwestor, dlatego był unieważniony” – wyjaśniła na konferencji dyrektor wydziału infrastruktury w Podlaskiem Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku Ewa Stachowicz.

Podczas spotkania Dyrektor Ewa Stachowicz dziękowała za współpracę lokalnym samorządom, które pomagają w całym procesie inwestycyjnym. Starosta sokólski Piotr Rećko podkreślał, że każde zainwestowane w regionie pieniądze oznaczają rozwój. Apelował o budowę drogi ekspresowej od Kuźnicy w stronę Sokółki.

Zobacz też:Duży przemyt udaremniony w Kuźnicy

Red. OKO

Fot. PUW

PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy