Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy w Białymstoku

Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy w Białymstoku

– Z niepokojem i wielkim przerażeniem obserwujemy to, co się dzieje na Ukrainie. Jednoczy nas pomoc narodowi ukraińskiemu – tym, którzy nie opuścili swojej ojczyzny, ale również dla rzesz uchodźców, którzy trafiają do naszego kraju – mówił w środę (2.03) na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wraz z marszałkiem województwa podlaskiego oraz prezydentem Białegostoku poinformowali o działającym na dworcu PKP w Białymstoku całodobowym punkcie informacyjnym dla obywateli Ukrainy oraz przedstawili szczegóły pomocy organizowanej w regionie

Punkt informacyjny działa w jednym z boksów w hali głównej dworca PKP w Białymstoku. Dzięki zaangażowaniu urzędników: Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, podlegającego marszałkowi Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Urzędu Miejskiego w Białymstoku, strażników miejskich oraz żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej czynny jest przez całą dobę. Prowadzą do niego oznaczenia w języku polskim i ukraińskim.

Chcemy, aby osoby, które różnymi drogami dotrą z Ukrainy do Białegostoku, otrzymały tutaj kompleksową pomoc. Zostały poinformowane o tym, jak mogą uzyskać zakwaterowanie, wyżywienie, zalegalizować pobyt, otrzymać pomoc materialną – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

We wtorek (1.03) do punktu dotarła 20-osobowa grupa uchodźców z Ukrainy, której zorganizowano transport do jednego z obiektów zakwaterowania przygotowanych przez Podlaski Urząd Wojewódzki – w Wasilkowie, gdzie otrzymała pomoc rzeczową przygotowaną przez PUW i okolicznych mieszkańców.

Jako marszałek województwa podlaskiego jestem dumny z naszych mieszkańców. Pokazujemy, że jesteśmy zjednoczeni, że potrafimy odpowiedzieć na sytuację, która zdarzyła się za wschodnią granicą, a tam trwa regularna wojna – mówił marszałek Artur Kosicki, który poinformował o tym, że samorząd województwa przygotowuje również projekt strategiczny w ramach obecnej perspektywy unijnej skierowany do tych, którzy przyjeżdżają do naszego regionu i chcieliby tu zostać.

Zobacz konferencję pod linkiem: https://fb.watch/bvqze4nsqG/

Skoordynowana pomoc

Aby pomoc mieszkańcom Ukrainy – zarówno tym, którzy uciekli do Polski przed wojną, jak i tym, którzy zostali na miejscu, była jak najbardziej efektywna – konieczna jest jej koordynacja.

Wąskim gardłem jest dystrybucja. Jeżeli chodzi o zakres zgromadzonej żywności i innych środków to on jest rzeczywiście ogromny i przekroczył nasze oczekiwania, dlatego w tej chwili myśmy uruchomili kilka transportów za pośrednictwem organizacji pozarządowej Polza, które dotarły do Lwowa, ale dary będziemy również przekazywać do magazynu wojewódzkiego wojewody – mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Wojewoda podlaski zachęcał, aby mieszkańcy nie próbowali na własną rękę dostarczać produkty na granicę polsko-ukraińską, ale skontaktowali się z ogranizacjami pozarządowymi oraz samorządami, które mają listy potrzebnych artykułów. Zbierane dary mogą być przekazane uchodźcom, natomiast zorganizowanym, profesjonalnym transportem humanitarnym do Ukrainy zajmuje się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. To do jej magazynów będą trafiały skompletowane dostawy z magazynu wojewódzkiego, który jest w dyspozycji wojewody i zasilany będzie przez samorządy, ktore uruchomiły lokalne centra zbiórki. Ich adresy dostępne są tutaj.

Przypominamy o możliwości zgłaszania pomocy przez rządową stronę pomagamukrainie.gov.pl. Można na niej również znaleźć listę punktów zbiórki darów czy zbiórek finansowych.

Red. OKO

Fot. PUW

PUW

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy