Racowisko z okazji 102. Urodzin Jagiellonii

13 stycznia o godzinie 19:20, kibice zebrali się przy stadionie miejskim, aby świętować 102. urodziny białostockiego klubu. Jagiellończycy rozświetlili niebo na kolejnym „racowisku”.

 

Niebo czerwone od rac

Parkingi w okolicy stadionu zapełnili kibice i odliczali do 19:20. Nie jest to przypadkowa, gdyż w 1920 roku powstał ten klub piłkarski. Gdy zegar wybił właściwą godzinę, fani odpalili setki rac przed stadionem miejskim. Podobnie było przy ul. Słonecznej, Wiosennej, Kawaleryjskiej, Ciołkowskiego. Frekwencja była dobra, a lekki deszcz i niska temperatura nie odstraszyły entuzjastów piłki nożnej przed świętowaniem. Także niespodziewane odejście Ireneusza Mamrota (zastąpił go Piotr Nowak) ze stanowiska trenera klubu nie wpłynęło negatywnie na nastroje.

Zobacz relację na żywo

Bawili się ludzie ze wszystkich przedziałów wiekowych – dzieci, nastolatkowie, dorośli oraz seniorzy. Nie zabrakło policji, która uważnie pilnowała wydarzenia. Ze względu na to, że w województwie podlaskim oprócz sylwestra i Nowego Roku można strzelać też 13 i 14 stycznia, świętujący kibice nie złamali prawa, korzystając z materiałów pirotechnicznych. Właściwym dniem urodzin klubu jest 30 maja.

 

13 stycznia 2020 roku zapoczątkował masowe odpalanie rac z okazji urodzin klubu. Kilkuset kibiców zebrało się na Rynku Kościuszki i dało niesamowity pokaz pirotechniczny. Podobnie świętowali w 2021 roku w okolicach Ronda Lussy. Relację możecie zobaczyć na naszym Youtubie.

Historia Jagiellonii

Cofnijmy się na chwilę do 1920 roku, w którym to żołnierze batalionu zapasowego 42 Pułku Piechoty im. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, po przybyciu do Białegostoku założyli Wojskowy Klub Sportowy 42 PP. W tym samym roku na trybunach meczu rozgrywanego przez tę drużynę pojawiła się wielka persona, sam Marszałek Józef Piłsudski.

„Nazwa Jagiellonia po raz pierwszy pojawiła się 27 I 1932 r. Wtedy to decyzją władz miejskich, z połączenia dwóch sportowych stowarzyszeń: WKS 42 Pułku Piechoty (piłka nożna) i Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej (lekkoatletyka), powstał nowy wielosekcyjny klub o nazwie — Białostocki Klub Sportowy Jagiellonia”. – taką informację na temat pochodzenia nazwy klubu możemy przeczytać na stronie Jagiellonii.

Nazwa, którą nadano klubowi, wiązała się z historią miasta i regionu, które miały niemały związek z dziejami dynastii Jagiellonów, Wielkiego Księstwa Litewskiego i przedrozbiorowej Rzeczypospolitej.

Zły czas klubowi przyniósł wybuch II wojny światowej. Sowieci, chcąc formułować własne drużyny, zakazali „Jadze” działalności, a gdy Białystok trafił pod niemiecką okupację, przyszedł całkowity zakaz działalności sportowej. W 1945 roku klub reaktywowano i działa do dziś. Warto również wspomnieć, że w składzie historycznego meczu o puchar Polski z 24 czerwca 1989 roku  (Jagiellonia Białystok – Legia Warszawa) znalazł się aktualny Prezes PZPN i Białostoczanin Cezary Kulesza.

 

Red. Maciej Walesiuk

Fot. Kamil Dąbrowski

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy