Rail Baltica. Dobre zmiany na podlaskich torach

Dobre zmiany na podlaskich torach w 2022 r.

Budowa trasy Rail Baltica i realizacja Programu Przystankowego to najważniejsze inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na terenie województwa podlaskiego. Pasażerowie korzystają już z efektów prac – nowych połączeń i dostępniejszych peronów. Kolejarze codziennie dbają o utrzymanie torów i przejazdów.

Rail Baltica to największa inwestycja kolejowa realizowana obecnie na terenie województwa i jedna z największych w kraju. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.

Od Czyżewa do Białegostoku postępują prace na 70 km linii, 6 stacjach i 12 przystankach. Zaawansowane są prace w Czyżewie i Szepietowie – informuje Tomasz Łotowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A. – Widać roboty w Raciborach, Łapach i Białymstoku. Budowana jest stacja w Baciutach oraz nowy przystanek Białystok Zielone Wzgórza – dodaje rzecznik.

W ostatnim roku wykonano większość prac na stacjach w Czyżewie i Szepietowie. Dla podróżnych są dostępne nowe perony. Dyżurni ruchu z nowych nastawni z komputerowymi urządzeniami nadzorują ruch pociągów. Wykonawca kończy przejścia podziemne.

W Białymstoku na stacji postępują prace przy budowie nowego peronu, przejścia podziemnego oraz przebudowie prawie 55 km torów. Rozpoczęto także roboty w Łapach. PLK S.A. zbudują tam dwa wiadukty, oraz cztery przejścia podziemne. Nowe rozwiązania istotnie zwiększą bezpieczeństwo w ruchu kolejowym – podkreśla Tomasz Łotowski.

Postępują również roboty na torach oraz budowach bezkolizyjnych skrzyżowań

W styczniu 2022 r. oddano nowy wiadukt drogowy nad torami w Szepietowie. To jedno z 25 bezkolizyjnych skrzyżowań dróg z torami pomiędzy Czyżewem a Białymstokiem.

Obiekty zwiększają poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Poza wykorzystywanymi już wiaduktami w Szepietowie i Uhowie, w  realizacji są pozostałe bezkolizyjne skrzyżowania i ponad 60 km dróg dojazdowych – informuje – informuje Tomasz Łotowski.

Pozytywne zmiany związane z modernizacją linii Rail Baltica to nowe możliwości prowadzenia ruchu pociągów. Od września do Czyżewa dojeżdżają z Warszawy pociągi regionalne.

Od stycznia 2023 r. wróciły pierwsze składy regionalne z Białegostoku. Do pociągów można wsiadać z nowych peronów na przystankach Kity i Dąbrowa – Łazy. Ruch pociągów prowadzony jest po dwóch nowych torach na 28-kilometrowym odcinku Czyżew – Racibory – podkreśla rzecznik.

Rok 2023 – kolejne pozytywne efekty na linii Rail Baltica

Na przełomie stycznia i lutego dostępny będzie drugi tor na odcinku Kietlanka – Czyżew. Pociągi pojadą nowym torem między Białymstokiem a Łapami. W kolejnych miesiącach będą oddawane do użytku nowe perony i wiadukty.

W połowie roku zaplanowano otwarcie przystanku Białystok Zielone Wzgórza. W drugim półroczu gotowe będą mosty nad Narwią w Uhowie. Większość prac na odcinku Czyżew – Białystok zakończy się w 2023 r. Na 2024 r. zaplanowano kontynuację robót na dwóch największych stacjach – Łapy i Białystok – podkreśla rzecznik PKP PLK.

Inwestycja prowadzona jest w ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew – Białystok”. Projekt współfinansowany ze środków instrumentu CEF „Łącząc Europę” – (Connecting Europe Facility – CEF).

Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków na lata 2021-2025 w województwie podlaskim umożliwia przebudowę 12 przystanków


Jego celem jest ograniczanie wykluczenia komunikacyjnego i ułatwianie dostępu do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Od grudnia pasażerowie korzystają z wygodniejszego i lepiej zlokalizowanego peronu w Kleszczelach. Również w Suchowolcach na linii Białystok – Czeremcha podróżni od maja wsiadają do pociągów z nowego peronu. Dodatkowo zabezpieczony zostanie sygnalizacją świetlną i dźwiękową pobliski przejazd kolejowo-drogowy. Kolejne prace obejmą przystanek Gregorowce na linii Białystok – Czeremcha oraz przystanki Gliniszcze, Sidra, Różanystok, Dąbrowa Białostocka, Balinka, Augustów, Augustów Port, Szczepki, Płociczno k. Suwałk na linii Sokółka – Suwałki. Trwają procedury związane z wyłonieniem wykonawców prac.

Poza inwestycjami PLK S.A. na bieżąco prowadzą działania dla utrzymania bezpieczeństwa i odpowiedniego stanu linii kolejowych. Dzięki temu możliwe są sprawne przejazdy pociągów pasażerskich i towarowych. W ramach tzw. prac utrzymaniowych w roku 2022 na terenie województwa wykonano między innymi naprawy i regulację prawie 200 km torów i 95 rozjazdów. Wykorzystano ponad 4,5 tys. podkładów i 11 tys. ton tłucznia. Bezpieczeństwo na skrzyżowaniach torów z drogami zapewniły naprawy jezdni na 40 przejazdów kolejowo-drogowych.

Red. M. L.

Fot. PKP PLK S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy