Ruszy budowa kolejnego odcinka trasy Via Baltica

W środę (19.02) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o zezwoleniu na budowę drogi ekspresowej S61 Ostrów Mazowiecka – Szczuczyn, na odcinku węzeł „Łomża Południe” – węzeł „Łomża Zachód” i budowę odcinka drogi krajowej nr 63. To fragmenty międzynarodowej trasy Via Baltica. Prace powinny rozpocząć się w ciągu miesiąca.

 

Budowa fragmentu drogi ekspresowej S61 obejmuje odcinek długości 7,185 km: od węzła „Łomża Południe” (z węzłem) do „Łomża Zachód” (bez węzła), natomiast budowa drogi krajowej nr 63 obejmie odcinek o długości 8,907 km.

– To fizyczny początek budowy obwodnicy Łomży, tak długo wyczekiwanej. Wartość tej inwestycji to 218 mln złotych – poinformował na konferencji prasowej Wojciech Borzuchowski – dyrektor oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku, na której wniosek wojewoda podlaski wydał decyzję.

Zakres robót budowalnych obejmuje na drodze S61 budowę dwóch jezdni, po dwa pasy w każdym kierunku, na DK 63 droga będzie jednojezdniowa. W planach jest też między innymi utworzenie zjazdów do istniejących działek, ścieżek rowerowych, elementów odwodnienia, ogrodzenia, obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty), kanalizacji deszczowej, zbiorników retencyjnych, urządzeń ochrony środowiska oraz budowa oświetlenia drogowego.

Budowa tego odcinka jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych, planowanych do realizacji na terenie województwa podlaskiego. Ma zapewnić połączenie z krajami Unii Europejskiej na poziomie lokalnym i regionalnym, właściwy poziom bezpieczeństwa i poprawę warunków ruchu.

Cieszę się, że zostaje do wydania tylko jedna decyzja na realizację inwestycji (od węzła „Łomża Zachód” do węzła „Kolno”, bez węzła) i dzięki temu Via Baltica staje się faktem. Nie można już mówić o zamiarach, doskonale wiemy, że po niektórych odcinkach tej trasy możemy już normalnie się poruszać – powiedział dziennikarzom wojewoda Bohdan Paszkowski.

W konferencji uczestniczyli również wicewojewoda Marcin Sekściński i starosta łomżyński Lech Szabłowski.

Budowa siódmego z kolei odcinka trasy Via Baltica powinna rozpocząć się w ciągu 30 dni i według planu potrwa do końca 2022 roku.

Red. OKO

Fot. Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

PUW w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy