Rzeczniczka SG: przęsła zapory ustawiane są na ostatnich kilkudziesięciu metrach

Rzeczniczka SG: przęsła zapory ustawiane są na ostatnich kilkudziesięciu metrach

Przęsła zapory ustawiane są na ostatnich kilkudziesięciu metrach, cały czas trwają odbiory ukończonych odcinków bariery – poinformowała PAP rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. SG Anna Michalska.

„Instalacja przęseł na granicy polsko–białoruskiej ma zostać ukończona do końca lipca. Przęsła ustawiane są na ostatnich kilkudziesięciu metrach. Cały czas trwają odbiory ukończonych odcinków bariery, a na tych już ukończonych odcinkach od końca czerwca prowadzone są prace związane z instalacją bariery elektronicznej” – powiedziała por. SG Anna Michalska.

W sobotę 23 lipca rzeczniczka SG poinformowała, że wykonawca zapory, w związku ze skrajnie trudnymi warunkami geotechnicznymi poprosił o wydłużenie terminu prac do końca lipca. „Ostatnie prace wykończeniowe trwają na odcinku około kilometra. Dodatkowo trwają jeszcze prace montażowe concertiny nad przęsłami. Równolegle prowadzimy odbiory zakończonych odcinków” – mówiła wtedy rzeczniczka SG.

Budowa bariery fizycznej rozpoczęła się 25 stycznia na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią. Miała trwać do 30 czerwca, jednak – jak informowała 7 lipca zastępczyni komendanta głównego SG gen. bryg. Wioleta Gorzkowska – dla odcinków, które przebiegały w skrajnie trudnych warunkach gruntowych, termin robót przedłużono do połowy lipca.

Oprócz pięciometrowej zapory fizycznej ze stalowych przęseł na granicy z Białorusią powstaje bariera elektroniczna, która zabezpieczy łącznie 202 km. Ma być gotowa do połowy września. Będzie miała kilka linii detekcji: kabel na zaporze, pod gruntem (aby wykrywać drgania) oraz system wizyjny na słupach co 100 metrów wzdłuż linii granicy z kamerami dziennymi, kamerami termowizyjnymi w systemie podczerwieni.

W związku z kończącymi się pracami nad budową zapory z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je wskutek kryzysu migracyjnego, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach granicznych.

Koszt zapory fizycznej i elektronicznej to razem 1,6 mld złotych. (PAP)

Red. OKO

Fot. PAP Regiony

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy