„Są ludzie, których nie da się zastąpić”. Pożegnanie Jana Leończuka


Pisarz, poeta, założyciel i pierwszy prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Zabłudowskiej, wieloletni naczelny redaktor czasopisma „Z Zabłudowskiej Ziemi”, przewodniczący Rady Miejskiej w Zabłudowie w latach 1990-1998, dyrektor Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku w latach 1995-2013, a także Honorowy Obywatel Miasta Zabłudowa. 23 listopada, w swoim domu w ukochanych Łubnikach zmarł Jan Leończuk. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 listopada w Zabłudowie.

Wśród wielu zasług Pana Jana, przypomnijmy odnalezienie przez niego najstarszego ze znanych herbów Zabłudowa oraz podjęcie działań w zakresie nadania hymnu i barw naszemu miastu. Zabiegał o rozkwit gminy Zabłudów ponadto podjął się trudu przywracania i rozwoju tożsamości kulturowej naszego miasta, głównie poprzez nadania nazw ulic, odnoszących się do lokalnej historii – podkreśla Cecylia Halicka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Zabłudowie. – Miło wspominamy lata współpracy z Panem Janem, który swoim autorytetem i wiedzą wspomagał działalność Miejskiego Ośrodka Animacji Kultury w Zabłudowie, szczególnie „Dni Kultury Chrześcijańskiej”. Wraz z p. Jackiem Lulewiczem był inicjatorem postawienia między innymi w centrum Zabłudowa rzeźby przedstawiającej św. App. Piotra i Pawła, autorstwa Włodzimierza Naumiuka – dodaje.


Jan Leończuk był wielokrotnie nagradzany, między innymi: 
• Złotym Krzyżem Zasługi w 1990 r., 
• trzykrotną Nagrodą Literacką Prezydenta Miasta im. Wiesława Kazaneckiego w latach: 1991,1996 i 2010, 
• Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie”: srebrną odznaką w 1996 r. i złotą w 1998 r., 
• Nagrodą Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury w 1997 roku,
• Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2000 roku, 
• Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2006 roku, nadanym przez Ministra Kultury. 
W 1991 r. wspólnie z innymi działaczami powołał do życia Szkołę Podstawową w Białostoczku (obecnie im. Wspólnoty Polskiej), która do dziś promuje i kultywuje tradycje i wartości patriotyczne. 
Debiutował w Kontrastach w 1970 roku, potem jego wiersze tłumaczono na wiele języków, a sam Jan Leończuk jest autorem kilkunastu tomików poetyckich i zapiśników. Przez ćwierć wieku swoje felietony czytał też na antenie Polskiego Radia Białystok, tworzył je na bieżąco, a znajdowały się w nich poetyckie zapisy codziennych trudów i radości z podlaskiej wsi, refleksje literackie i wspomnienia ze spotkań, które jako dyrektor Książnicy Podlaskiej ubierał w metaforę i literaturę.

Przez ponad 18 lat był dyrektorem Książnicy Podlaskiej 

Był pomysłodawcą pisma Książnicy „Epea”, funkcjonujących do dziś Śród Literackich, inicjatorem pracowni digitalizacji czy działu naukowego. Dzięki niemu w zasobach Książnicy znalazło się wiele unikalnych rękopisów.

Angażował się w życie literackie Białegostoku, będąc mentorem i przyjacielem wielu młodych twórców, których książki wydawał. Szczególnie troskliwie zajmował się polskimi literatami za wschodnią granicą, łączył też ideę opieki nad polskim księgozbiorem na Litwie i na Białorusi, przy okazji wspomagając mieszkających tam Polaków literaturą z regionu.

Jest trzykrotnym laureatem Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta im. Wiesława Kazaneckiego za lata: 1991,1996 i 2010.

To niewątpliwie najwybitniejszy poeta naszego regionu, a w pamięci zapisał się jako wyjątkowo życzliwy, dobry i mądry przyjaciel.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl; Zabłudowskie Archiwum Cyfrowe

Polskie Radio Białystok, Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Zabłudowie

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy