Schroniskowe psy z Doliny Dolistówki

W Dolinie Dolistówki, na osiedlu Pieczurki przy ul. Dolistowskiej 2 w Białymstoku, mieszkają czterołape stworzenia. Za zieloną bramą czekają na swoich nowych właścicieli, którzy je pokochają, zapewnią im domowe ciepło, wyżywienie, bezpieczeństwo, spacery, i zabawy…

Obecnie na terenie schroniska przebywa 130 psów.

– Mieszkają tu psy, które nie mają domu, ale to nie znaczy, że są niekochane, bo my wszyscy zarówno pracownicy schroniska jak i wolontariusze, bardzo kochamy nasze psy. Staramy się nimi jak najlepiej opiekować, bo one nie są niczemu winne  – mówi Anna Jaroszewicz, kierowniczka Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku. – To nie są gorsze psy niż te, które już mają domy. One po prostu czekają na te domy. Czekają na ludzi, którzy pokochają te psy, i do tego momentu muszą u nas pomieszkać. Nasze schronisko jest już starszym schroniskiem. Staramy się tutaj stworzyć warunki psom jak najlepsze. Na ten moment mieszka u nas 130 psiaków, ale dzięki dobrym ludziom, dzięki adopcjom, dzięki wolontariuszom wiele z naszych psów znalazło już domy, a kolejne nadal czekają, aż zostaną adoptowani – mówi z optymizmem kierowniczka schroniska.

Jedną z wolontariuszek w białostockim Schronisku dla Zwierząt jest Julia Wyszyńska

– Każdy z nas ma pod opieką określone pieski. Wychodzimy z nimi na spacer, kąpiemy je, czeszemy. Ogólnie o nie dbamy, uczymy różnych komend. Obecnie pod moją opieką jest Orion i Elfi. To jest Orion właśnie. Jest bardzo grzecznym pieskiem. Ma półtora roku, i w zasadzie jest gotowy do adopcji, tak samo jak Elfi  – mówi Julia.

Niedawno do białostockiego schroniska trafiły psy ze schroniska w Bystrym pod Giżyckiem

Panowały tam skandaliczne warunki. Na miejsce wkroczyła policja, prokuratura i przedstawiciele organizacji społecznych. Zapadła decyzja o likwidacji tej placówki.

8 listopada rano na teren miejskiego schroniska prowadzonego przez firmę zewnętrzną w Bystrym pod Giżyckiem wkroczyła policja, prokuratura, lekarze weterynarii, biegli sądowi z zakresu dobrostanu zwierząt oraz przedstawiciele organizacji społecznych – Fundacji Mondo Cane i Stowarzyszenia OTOZ Animals. Małżeństwo prowadzące schronisko zostało zatrzymane do wyjaśnienia i czeka ich postępowanie karne w związku ze znęcaniem się nad zwierzętami.

Na terenie schroniska znajdowało się 160 psów. Kilkadziesiąt wymagało natychmiastowej pomocy weterynaryjnej, znaleziono również uciętą głowę psa. Zwierzęta już opuściły schronisko. Znalazły się pod opieką fundacji i schronisk w całej Polsce. Na prośbę prokuratury olsztyńskiej prowadzącej postępowanie oraz organizacji bezpośrednio zaangażowanych w sprawę władze Białegostoku postanowiły przyłączyć się do pomocy.

– Do naszego schroniska przyjechało we wtorek osiem psów z tego strasznego miejsca. Cieszę się bardzo, że możemy dać schronienie i opiekę zwierzętom, które nie otrzymały jej tam, gdzie otrzymać powinny – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Jestem przekonany, że u nas szybko odzyskają dobrą formę.

Obecnie prowadzone są czynności zmierzające do likwidacji schroniska w Bystrym.

– Kiedy zobaczyłam stan tego schroniska, byłam w szoku. Nie spełniało ono żadnych podstawowych wymogów. Z ulgą wróciłam do naszego, białostockiego, gdzie psy mają zapewnioną właściwą opiekę i warunki – opowiada Anna Jaroszewicz, kierowniczka schroniska dla Zwierząt w Białymstoku.

Nowi lokatorzy białostockiego schroniska są w nie najgorszym stanie fizycznym, ale ich stan psychiczny jest zły. Będą wymagały od opiekunów dużego zaangażowania i pracy, aby przygotować je do adopcji.

– Nie znamy ich przeszłości. Psy nie posiadają również żadnej dokumentacji weterynaryjnej, nic nie wiadomo o szczepieniach lub zabiegach, jakie przeszły – dodaje Anna Jaroszewicz.

Zobaczcie jak mieszkają zwierzęta w Dolinie Dolistówki 👇

 

Zasady Adopcji – Adoptować pieska, czy też nie…

Skoro podejmujesz decyzję, by przygarnąć psa ze schroniska, najprawdopodobniej jesteś osobą dobrą o wrażliwym sercu i masz szczerą chęć pomocy psu, którego los boleśnie doświadczył. To postawa bardzo piękna i godna szacunku. Pamiętaj każdy pies potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i przynależności, więc jeśli otoczysz go mądrą miłością odpłaci Ci tym samym.

Dział Psy do adopcji i Psy szczególnej troski to miejsca dla tych, którzy szukają swojego przyjaciela wśród naszych podopiecznych. Wybór z tak licznego grona, tego jedynego psa, nie jest prosty. Pamiętaj, że tylko w bezpośrednim kontakcie można ocenić, czy wzajemne relacje są właściwe.

Jeśli zainteresuje Cię jeden z prezentowanych przez Schronisko pupili, upewnij się telefonicznie, czy jest tam nadal. Aby uzyskać taką informację podaj numer i imię psa. Od pracownika otrzymasz szczegółowe informacje o przebiegu procesu adopcyjnego. Każda adopcja jest inna. Czas trwania procedury jest uzależniony indywidualnie od potrzeb, i usposobienia zwierzęcia. Pracownicy Schroniska pomogą ci przejść wszystkie etapy przed adopcją i będą wspierać po adopcji.

Uwaga: Schronisko nie prowadzi zaocznej adopcji, ani nie rezerwuje pupili. Każdy adoptujący musi osobiście uczestniczyć w całym procesie adopcyjnym. Schronisko nie oddaje psów „na łańcuch”. Psy przekazywane są do domów, które są w stanie zapewnić im lepszą opiekę, i warunki bytowe niż schronisko.

Chęć posiadania psa nie zwalnia od odpowiedzialności!

Wiadomo że pies zawsze kocha swego opiekuna, dlatego być może tak wielu spośród nas decyduje się przygarnąć pieska. Ale czy robimy to mądrze? Jak często do wynajętego mieszkania chcemy wprowadzić psa nie pytając o zgodę właściciela. Właśnie straciliśmy pracę i na pocieszenie bierzemy sobie pieska. Lub też inna sytuacja – jak często zastanawiamy się przed przyprowadzeniem zwierzęcia do domu – czy nikt nie jest uczulony. Lekceważące podejście do takich sytuacji i zbywanie ich jakże popularnym „jakoś to będzie” nie jest dobre dla psa. Za nasze nieodpowiedzialne decyzje zawsze płaci zwierzę. Porzucenie, zwrot do schroniska – to ogromna trauma dla psa. Jeżeli kochasz zwierzęta, podchodź odpowiedzialnie do faktu ich posiadania.

W Schronisku do adopcji każdego psa pracownicy podchodzą indywidualnie. Procedura adopcyjna i jej przebieg są uzależnione od charakteru i predyspozycji psa. Każdorazowo o zastosowanej procedurze decyduje Kierownik Schroniska.

Wybór Psa – Szczeniak czy pies dorosły?

Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to czy wybrać szczeniaka czy psa dorosłego. Szczeniaki mogą dostarczyć wiele radości, pod warunkiem że ma się dużo czasu i cierpliwości. Pamiętaj, że młode zwierzę wymaga dużo więcej kontaktu z człowiekiem, tak więc trzeba mu poświęcić sporo czasu by zaspokoić jego sferę emocjonalną i właściwie ukształtować osobowość. Musimy się też liczyć z tym, że w czasie dorastania i zmiany uzębienia szczenię będzie niszczyło wiele rzeczy.

Mało kto zdaje sobie sprawę ile korzyści wypływa z nabycia dorosłego psa. Większość dorosłych psów szybko przywiązuje się do nowych właścicieli, niektóre z nich robią to wyjątkowo żarliwie. Zdarza się ze dorosły pies przynosi ze sobą błędy poprzednich właścicieli – problemy z dyscypliną, objawy choroby sierocej – z tym można sobie poradzić.

Starszy pies może być dobrym towarzyszem życia. Nie jest już tak aktywny, jak młody pies, nie wymaga też takiego wkładu w wychowanie jak szczenię. Wybór starszego psa często podyktowany jest też względami praktycznymi. Szczenię będzie żyło jeszcze kilkanaście lat, a jeśli opiekun nie ma dla niego możliwości zapewnienia opieki zastępczej w razie swojej choroby, nad psem wisi widmo powrotu do schroniska.

Aby wszyscy byli szczęśliwi…

Jeżeli chcemy aby nasze życie z psem było szczęśliwe musimy mu zapewnić realizację wszystkich jego potrzeb, czyli odpowiedniej dawki aktywności fizycznej i psychicznej. Bywają psy, którym wystarczy normalne towarzyszenie człowiekowi i wychodzenie na spokojne spacery. Ale są też takie, które potrzebują dużej dawki ruchu, np. intensywnego biegania. Są również psy, dla których najlepszym rozwiązaniem jest regularny trening szkoleniowy z posłuszeństwa lub wysiłek psychiczny np. praca węchowa i tropienie. Dlatego zastanówmy się ile czasu i w jakiej formie jesteśmy w stanie poświęcić psu i szukajmy psa, który będzie z nami czuł się dobrze.

Jeżeli w twoim domu są inne zwierzęta koniecznie poinformuj o tym przed wyborem psa. Niektóre z naszych psów nie mogą zamieszkać w domach z innymi zwierzętami ponieważ nie są w stanie z nimi poprawnie egzystować. Jeżeli opowiesz nam o aktualnie posiadanych zwierzętach i ich charakterze doradzimy w jaki sposób bezpiecznie wprowadzić nowego członka rodziny do domu.

Schronisko chętnie służy pomocą w doborze psa pasującego do rodziny.

Po Adopcji – Zanim zabierzesz psa ze schroniska

Dowiedz się o nim jak najwięcej od dotychczasowych opiekunów. W końcu macie spędzić razem kolejne lata życia. Zapoznaj się z kartą leczenia psa, w której zawarte są wszystkie informacje o jego stanie zdrowia. Możesz również otrzymać jej kopię. Dzięki zebranym informacjom łatwiej ci będzie zrozumieć zachowania i potrzeby nowego przyjaciela. Pamiętaj jednak, że zachowanie psa w domu może być odmienne od zachowania w warunkach schroniskowych.

Czym i jak karmić pupila

Zapytaj w jaki sposób pies był żywiony w schronisku. Nagła zmiana sposobu żywienie może spowodować pojawienie się problemów żołądkowych i biegunki. Przestawianie psa na inną karmę powinno odbywać się płynnie i stopniowo. Każdy pies w schronisku żywiony jest zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami. Jeżeli potrzebuje specjalistycznej karmy weterynaryjnej otrzymasz taką informację przed adopcją. Karma powinna być dobrana do potrzeb psa. Istnieją różne metody żywienia i warto je skonsultować z lekarzem weterynarii opiekującym się psem. Właściwie żywienie psa to rzadsze wizyty u lekarza i piękny wygląd pupila. Psa można żywić gotową karmą dobrej jakości, jedzeniem gotowanym specjalnie dla psa lub np. dietą BARF. Wyrzuć z jadłospisu psa resztki z obiadu, przyprawy, ścinki wędlin, kasze i suche pieczywo – to nie jest jedzenie właściwe dla psa!

Załatwianie potrzeb

Na początku musisz wiedzieć, że schronisko, nawet najlepsze, nie jest domem. Zupełnie inaczej wygląda załatwianie się psa w schronisku gdzie mieszka często w kojcu z wybiegiem a nie w pokoju. Dlatego każdemu psu, niezależnie od wieku mogą zdarzać się „wpadki” w pierwszym okresie po adopcji. W przypadku szczeniąt nauka zachowywania czystości może trwać dłużej niż u psów dorosłych. Dorosłe psy czasem potrzebują jedynie powtórki nauki i przypomnienia. Kiedy poznają rozkład dnia i godziny spacerów szybko się dostosują do zwyczajów w domu. Na początku warto wychodzić na „siku” jak najczęściej, nawet co 2-3 godziny. Nigdy nie karzemy i nie karcimy psa za „wpadki” w domu. Przyniesie to efekt odwrotny od oczekiwanego. Pamiętaj, że pies nie robi tego celowo czy też złośliwie. Pogłębianie jego stresu karceniem nie będzie pomocne a tylko pogorszą sytuację. Jeżeli chcesz aby psiak szybko opanował zasady psiej toalety nagradzaj poprawne zachowania a ignoruje te niewłaściwe. Za każdym razem kiedy pupil poprawnie załatwi się na spacerze pochwal go, nagrodź smaczkiem lub wyraźnie uciesz się z jego zachowania. Psy uwielbiają sprawiać nam radość dlatego będą powtarzać zachowania, które nagradzamy. Z biegiem czasu wydłużaj przerwy między spacerami aż osiągniecie liczbę 3 spacerów w ciągu dnia.

Co jest najważniejsze

W początkowym okresie najważniejsze dla psa jest spokój, bezpieczeństwo i czas. Właściwie potrzebujecie tego oboje aby poznać siebie nawzajem, zrozumieć a być może też zaakceptować pewne wzajemne niedoskonałości. Na początku zapomnij o tym, że pies „musi” kochać cię bezgranicznie z wdzięczności za zabranie ze schroniska. Wasza więź dopiero się buduje. Jeżeli odpowiednio zadbasz o wzajemne relacje będzie to więź silna i trwała, ale wymaga to czasu i twojego mądrego zaangażowania w jej budowanie. „Nie zagadaj, nie zaniuniaj” psa. On nie potrzebuje słownych wyrazów zachwytu wyrażanych piskliwym głosem ani zbyt nachalnych przytulanek. Potrzebuje przekonać się, że ma spokojnego, zrównoważ nowego opiekuna, który będzie gwarantem bezpieczeństwa. Pies doskonale odczytuje twoje sygnały i mowę ciała. Przez długi czas po adopcji nie wolno ci spuszczać psa ze smyczy. Wiele adoptowanych zwierząt gubi się właśnie w pierwszym okresie pobytu w nowym domu. Pies jeszcze cię nie zna, nie zna terenu, może jeszcze nie czuć się pewnie w nowym domu. Dlatego przed każdym wyjściem upewnij się, że obroża lub szelki i smycz są prawidłowo zapięte. Kiedy więź miedzy wami stanie się silniejsza możesz zacząć myśleć o podjęciu pracy nad posłuszeństwem. Możesz skorzystać z doświadczenia dobrego psiego przedszkola lub sprawdzonego trenera psów. Warto wiedzieć, że psa trzeba nauczyć wielu nowych rzeczy, np. zostawania samemu. Zdarza się, że samotność powoduje u psa zachowania stresowe.

Pamiętaj twój pies ma za sobą przeszłość nie zawsze była to przeszłość zła! Jeżeli widzisz, że pies boi się pewnych rzeczy, dźwięków miejsc – nie musi to oznaczać, że ma za sobą związane z tym traumy. Jego zachowanie może wynikać z nieznajomości spotkanych bodźców i braku wyuczonych reakcji na nie. Twoje zadanie jako odpowiedzialnego opiekuna polega na tym, żeby pokazać psu, że świat nie jest zły. Dlatego ucz psa ignorować bodźce, które wywołują w nich lęk. Im szybciej swoim zachowaniem, postawą, spokojem pokarzesz psu, że TY się nie obawiasz, nie lękasz, nie boisz i w obliczu tych bodźców zachowuje spokój, tym szybciej twój pies zrozumie, że jego obawy nie są uzasadnione.

Schronisko dla Zwierząt „Dolina Dolistówki” przy ul. Dolistowskiej 2 w Białymstoku jest jednostką organizacyjną Miasta Białystok. Działa jako jednostka budżetowa.

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

UM Białystok / Schronisko dla Zwierząt w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy