Schrony i ukrycia w Białymstoku

Schrony. Trwa 41. doba rosyjskiej agresji na Ukrainę

24 lutego nad ranem rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińskie miasta ostrzeliwane są z rakiet przez wojsko Federacji Rosyjskiej. Świat stoi na progu globalnego konfliktu. Większość z nas zastanawia się nad tym, co przyniosą kolejne dni. Czy Białystok choć częściowo przygotowany jest na potencjalny atak, i czy jest gdzie się schronić? 

Białostockie schrony powstawały na przełomie lat 50. i 60. Znajdują się głównie w centrum miasta – przy ul. Lipowej, Krakowskiej, Białówny, Fabrycznej i Al. Piłsudskiego. Dowiedzieliśmy się, że w razie konfliktu zbrojnego może się w nich ukryć 18 tys. osób. To niewiele zważając na fakt, że według danych GUS z dn. 30 czerwca 2021 r. Białystok liczy 296,4 tys. osób. 

Na terenie Białegostoku znajdują się stałe budowle ochronne, do których zalicza się schrony i ukrycia, zlokalizowane pod budynkami mieszkalnymi głównie w centrum miasta – poinformowała portal Podlaskie24.pl Agnieszka Błachowska z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Łączna pojemność budowli ochronnych w Białymstoku to około 18 tysięcy miejsc

W zależności od powierzchni użytkowej mieści się tam od ok. 40 do 180 osób.

Budowle ochronne są wyposażone w specjalistyczny sprzęt schronowy. Są to drzwi schronowe, wywiewne klapy schronowe, automatyczne zawory przeciwwybuchowe, urządzenia filtrowentylacyjne. Obiekty te mają też instalację wodociągową i kanalizacyjną – dodaje Agnieszka Błachowska.

Czy schrony są odpowiednio wyposażone?

W okresie stałej gotowości obronnej państwa nie ma obowiązku wyposażania budowli ochronnych w żywność, środki higieny osobistej oraz środki medyczne – podkreśla urzędniczka.

Prezydent Miasta Białegostoku nadzoruje i kontroluje zasoby budowli ochronnych, które należą do jednostek organizacyjnych działających w gminie. Kontrole budowli ochronnych są prowadzone przez Biuro Zarządzania Kryzysowego.

– Prezydent Miasta Białegostoku przekazuje środki finansowe na remonty i modernizacje budynków, których właścicielem jest Miasto Białystok, a które pozostają w administracji jednostek oświatowych. Z tych funduszy należy również prowadzić remonty budowli ochronnych będących częścią tych obiektów – tłumaczy Agnieszka Błachowska.

Schrony, które są własnością miasta często są wynajmowane jako lokale handlowo-usługowe. Jednak w obliczu konfliktu osoby wynajmujące schrony muszą je opróżnić w ciągu 48 godzin, by przywrócić pierwotną funkcję.

Aktualnie, zgodnie z art. 140 Kodeksu cywilnego, właściciele budynków (najczęściej wspólnoty mieszkaniowe), w których znajdują się pomieszczenia przewidziane na schrony (budowane w latach minionych ubiegłego wieku dla mieszkańców), samodzielnie podejmują decyzje dotyczące rozporządzania rzeczą, czyli tymi miejscami, do których posiadają prawo własności – dodaje Agnieszka Błachowska.

W Biurze Zarządzania Kryzysowego nie udzielono nam odpowiedzi na pytanie, gdzie dokładnie znajdują się schrony. Ich lokalizacja jest tajna, a w razie niebezpieczeństwa o dostępach do nich powinni poinformować administratorzy.

Informacje lub dokumentacje dotyczące budowli ochronnych mogą być udzielane wyłącznie właścicielom, administratorom tych obiektów – poinformowała nas Agnieszka Błachowska z UM w Białymstoku.

Obecnie w schronach i ukryciach mieszczą się najczęściej magazyny gdzie składowane są różne rzeczy. I miejmy nadzieję, że przywrócenie ich pierwotnej funkcji nie będzie konieczne.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy