SG: 116 kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej


W nocy z poniedziałku na wtorek w rejonie Czeremchy doszło do forsowania granicy przez dwie 30-osobowe grupy. Polscy funkcjonariusze byli oślepiani laserami, w ich stronę rzucano też kamieniami – poinformowała PAP rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska

Rzeczniczka przekazała, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze 30-osobowe grupy dwukrotnie forsowały granicę przy wsparciu białoruskich służb, które m.in. oślepiały polskich funkcjonariuszy laserami i światłami. Za pierwszym razem, około godz. 21 granicę przekroczyło około 30 osób.

„Wśród nich byli głównie obywatele Iraku, ale również obywatele Rosji o narodowości czeczeńskiej. Te osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski” – powiedział PAP por. Michalska.

Następnie o godz. 4 rano, znowu około 30-osobowa grupa próbowała forsować granicę. Na polską stronę przedostało się 20 osób, które zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Dziesięć osób pozostało po stronie białoruskiej. „Kiedy próbowaliśmy naprawiać concertinę rzucano w naszą stronę kamieniami i oślepiano laserami” – dodała rzeczniczka.

Z kolei na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Kuźnicy słyszane były petardy hukowe.

Ostatniej doby zanotowano 116 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Michalska poinformowała, że od początku grudnia wydano 115 zezwoleń na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej oraz 10 zezwoleń na wjazd na teren działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.(PAP)

Red. M.L.

Fot. Straż Graniczna

Straż Graniczna / PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy