SG: 19 osób próbowało w piątek nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski


19 cudzoziemców próbowało w piątek dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę – podała w sobotę (11.06) Straż Graniczna. SG zatrzymała też kolejnego tzw. kuriera przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród zatrzymanych w piątek cudzoziemców byli obywatele m.in. Togo, Beninu, Wybrzeża Kości Słoniowej. Do zdarzeń doszło na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Płaskiej, Kuźnicy i Krynkach.

SG zatrzymała też obywatela Indii, który przewoził siedmiu cudzoziemców, m.in. trzech Kameruńczyków. Nie podano szczegółów zatrzymania.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

W miniony czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej z Białorusią.

Trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 140 km, na pozostałych odcinkach (łącznie zapora będzie miała 186 km) prace też są zaawansowane.

Prawie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. (PAP)

Red. M.L.

Fot. Twitter Straż Graniczna

Straż Graniczna / PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy