SG: 20 migrantów próbowało w czwartek dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi


20 migrantów próbowało w czwartek (02.06) dostać się nielegalnie do Polski z terytorium Białorusi – podsumowała w piątek (03.06) na Twitterze Straż Graniczna

Próby przekroczenia granicy miały miejsce na odcinkach granicy chronionych przez placówki SG w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze i Kuźnicy.

Podlaski Oddział SG poinformował, że wśród cudzoziemców, którzy próbowali dostać się do Polski, byli obywatele Algierii, Afganistanu, Tunezji, Kamerunu, Iranu i Syrii.

Na terenie działania placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych przez concertinę przerzucono drewnianą kładkę, po której migranci chcieli przekroczyć granicę. POSG podał, że próba ta została udaremniona, do przekroczenia granicy nie doszło.

W kompleksie Puszczy Białowieskiej, w rejonie Narewki zatrzymano natomiast dwóch obywateli Ukrainy (kierowcę i pasażera samochodu), którzy przewozili trzech migrantów. Ukraińcy będą odpowiadać za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Do 30 czerwca ma być zakończona budowa zapory chroniącej granicę

Red. M.L.

Fot. Twitter Straż Graniczna

Straż Graniczna / PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy