SG: 40 osób próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski


40 imigrantów próbowało w poniedziałek (13.06) dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Sierra Leone, Senegalu i Algierii – podała w raporcie z minionej doby SG

Największa, 11-osobowa grupa przekroczyła granicę na odcinku, za którego ochronę odpowiada placówka w Płaskiej. Niedaleko Białowieży grupa licząca 7 osób próbowała przejść na polską stronę. Przerzucili kładkę przez concertinę – poinformowała Straż Graniczna we wtorek rano na Twitterze.

Według danych SG, od początku roku było ponad 5,6 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W maju – ponad 900. Do tej pory w czerwcu – ponad 200

Jeszcze do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony. Wciąż bowiem mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy. Mogą one być one wykorzystywane do – jak napisano – eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

W miniony czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że rozporządzenie nie będzie przedłużane i przestaje obowiązywać od 1 lipca. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej z Białorusią.

Trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej

Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 140 km, na pozostałych odcinkach (łącznie zapora będzie miała 186 km) prace też są zaawansowane.

Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy. Wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna. Chodzi o wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.

W siedzibie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku powstanie centrum nadzoru działające w oparciu o tę barierę elektroniczną. Będzie  ono zbierać informacje i przekazywał je do placówek, aby reagowały na konkretne sytuacje na granicy.

Red. M.L.

Fot. Twitter Straż Graniczna

Straż Graniczna / PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy