SG: Kolejne 22 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej


Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowały nielegalnie przekroczyć 22 osoby – poinformowała w czwartek (27.01) na Twitterze Straż Graniczna

Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze dziewięcioosobowa grupa Irakijczyków przy wsparciu białoruskich służb siłowo forsowała granicę. W patrole polskie rzucano kamieniami oraz oślepiano laserami – przekazała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska. Dodała, że wszyscy imigranci zostali zatrzymani.

Rzeczniczka SG poinformowała, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych trzy grupy imigrantów próbowały przekroczyć nielegalnie granicę polsko-białoruską.

Jedna grupa była pięcioosobowa, druga sześcioosobowa, a w trzeciej było 11 osób. Grupy te próbowały przekroczyć granicę w środę około godz. 3 nad ranem, druga przed godz. 10 i trzecia o około godz. 15. W grupach były różne nacje. Był na przykład obywatel Nigerii, Ghany, Tadżykistanu, Syrii, Egiptu i Jemenu” – podała por. Anna Michalska.

Anna Michalska wskazała, że próby przekroczenia granicy przez te grupy nie były siłowe.

Przecinali concertinę i zostali zatrzymani przy linii granicy. Jedna z osób trafiła do szpitala prawdopodobnie z odmrożeniami – zaznaczyła por. Michalska.

Rzeczniczka SG przekazała także, że w czwartek około godziny 3:30 na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze dziewięciu obywateli Iraku siłowo forsowało granicę przy wsparciu białoruskich służb. „Przecięli concertinę, a w patrole polskie rzucano kamieniami oraz oślepiano laserami” – podkreśliła. Dodała, że wszyscy obywatele Iraku, którzy brali udział w siłowym forsowaniu granicy zostali zatrzymani.

Por. Michalska podała także, że w środę około godziny 12 funkcjonariusze z placówki SG w Michałowie zauważyli próby przejścia osób przez granicę. „Podchodzili pod granicę, a gdy my się pokazywaliśmy, oni się wycofywali” – tłumaczyła rzeczniczka SG.

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Red. M.L.

Fot. Straż Graniczna

Straż Graniczna / PAP

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy