SG: Minionej doby trzy próby nielegalnego przekroczenia granicy-wszystkie udaremnione

Minionej doby w trzech miejscowościach województwa podlaskiego, w okolicy Krynek, Białowieży i Dubicz Cerkiewnych, służby prowadziły akcje związane z nielegalnym przekroczeniem granicy z Białorusią przez duże grupy cudzoziemców, liczące od kilkudziesięciu do dwustu osób

Briefing prasowy na temat aktualnej sytuacji na granicy

Poinformowała o tym w środę (10.11) na konferencji w Białymstoku mjr Katarzyna Zdanowicz, rzecznik Podlaskiego Oddziału SG. W okolicy Krynek grupa imigrantów, którym udało się sforsować ogrodzenie graniczne i dostać do Polski liczyła ok. stu osób. W okolicach Białowieży było to ok. dwustu osób, zaś koło Dubicz Cerkiewnych – kilkadziesiąt osób.

– Wszystkie te próby zostały udaremnione. Wszystkie te osoby zostały z powrotem przekierowane, doprowadzone na Białoruś – powiedziała mjr Zdanowicz.

Przy przejściu granicznym w Kuźnicy nadal jest obozowisko imigrantów. Według szacunków Straży Granicznej jest tam kilkaset osób. Początkowo liczbę tę szacowano na 800 osób, ale się ona zmniejsza.

– Być może jest ich trochę mniej, ale niewiele – dodała rzeczniczka POSG.

Poinformowała również, że próby nielegalnego sforsowania granicy w okolicach Krynek, Białowieży i Dubicz Cerkiewnych nie były  „tak drastyczne”, jak z dnia poprzedniego w Kuźnicy.

– Te osoby obniżyły ogrodzenie i próbowały przedrzeć się na teren naszego kraju – wyjaśniła mjr Katarzyna Zdanowicz. – Przypomnę, że my każdej doby mierzymy się z próbami nielegalnego przekroczenia granicy przez mniejszą lub większą liczbę osób i te grupy liczą po kilkadziesiąt osób, są i mniejsze. Te osoby przemieszczają się wzdłuż granicy.

Rzeczniczka zapytana przez dziennikarzy, czy niektórym imigrantom z tych trzech dużych grup udało się przedostać do Polski poza strefę objętą stanem wyjątkowym wyjaśniła, że większość z tych osób zatrzymana została już w pasie drogi granicznej. Pozostałe dalej od granicy.

Według szacunków SG wzdłuż linii granicznej jest obecnie na Białorusi ok. 3-4 tys. osób

Wszystkie oczy zostały skierowane na okolice przejścia granicznego w Kuźnicy, bo tam mamy największą grupę, natomiast musimy być czujni i pilnujemy całego odcinka granicy polsko-białoruskiej – powiedziała rzeczniczka POSG. – Cały czas mamy na uwadze to, że służby białoruskie organizują te nielegalne przekroczenia granicy, że robią też z tego pewnego rodzaju propagandę, kręcąc filmiki o swoich szlachetnych działaniach, natomiast przedstawiając naszą stronę jako tę, która nie chce wpuścić tych cudzoziemców do naszego kraju. Ale przypomnę, że wszystkie te osoby przyjechały na Białoruś legalnie. Mają tam legalne pobyty, mieszkały w hotelach – dodała mjr Zdanowicz.

ZOBACZ TEŻ: Ostatniej doby SG odnotowała 599 prób nielegalnego przekroczenia granicy

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Straż Graniczna / Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy