Kończy się dyskusja na temat 18 rozporządzeń, aktów wykonawczych ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Dadzą one już bardzo konkretne narzędzia do tego, żeby działać i występować o pieniądze – przekazał w poniedziałek szef MSWiA Tomasz Siemoniak
Minister spraw wewnętrznych i administracji pytany był podczas konferencji o harmonogram wdrażania ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
„Kończy się dyskusja na temat 18 rozporządzeń, aktów wykonawczych do tej ustawy. One dadzą już bardzo konkretne narzędzia do tego, żeby działać i występować o pieniądze” – poinformował.
Szef MSWiA przekazał, że przygotowuje kolejne spotkania z samorządowcami, które z jednej strony mają informować o tym, co jest zawarte w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej, a także będą bezpośrednim przygotowaniem do szkoleń, które są wśród zapisów ustawy. Chodzi o szkolenie samorządowców tak, aby wiedzieli m.in. jak się zachować w określonych sytuacjach.
Przypomniał, że ustawa dotyczy wielu obszarów np. budowy schronów i miejsc ukrycia, kwestii związanych z bezpieczną łączności oraz ma bardzo rozbudowany obszar edukacji obywateli.
1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Regulacja umożliwia powstanie systemu ochrony ludności, który w razie wojny będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną. Na realizację nowych rozwiązań rząd będzie przeznaczać rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB.
Jak niejednokrotnie podkreślało kierownictwo MSWiA, regulacja rewolucjonizuje system ochrony ludności i obrony cywilnej. Ustawa koncentruje się na bezpieczeństwie obywateli i zdaniem jej autorów – nie wpływa na swobody obywatelskie.
Ustawa określa m.in. zadania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny; organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności; zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej; zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach; zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony, zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej.
Konstrukcja systemu ochrony ludności została oparta na już istniejących strukturach. Chodzi o optymalne wykorzystanie potencjału krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (szczególnie Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych), struktur zarządzania kryzysowego, Systemu Powiadamiania Ratunkowego, Państwowego Ratownictwa Medycznego, podmiotów leczniczych i organizacji pozarządowych.
To również przygotowanie organów administracji publicznej do realizacji przewidzianych zadań. Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiedzialny za koordynację funkcjonowania systemu ochrony ludności na poziomie centralnym. W tym zakresie – zgodnie z ustawą – otrzyma wsparcie Rządowego Zespołu Ochrony Ludności. (PAP)
Red. M.L
Fot. PUW
PAP Regiony