Sołtysi obchodzą dziś swoje święto!


Poświęcają swój wolny czas, by działać na rzecz społeczności lokalnej. Organizują, motywują, mają wiele do powiedzenia. Wiedzą, czego chcą dla siebie i swoich sąsiadów. Sołtysi, bo o nich mowa, obchodzą dziś swoje święto!

Nie pracują dla poklasku, ale dlatego, że lubią pomagać. Niektórzy z nich pełni swoją funkcję przez wiele lat. Przez ten czas dźwigają na swoich barkach z jednej strony ciężką, a z drugiej na pewno zaszczytną funkcję, którą pełnią na rzecz swoich kolegów, koleżanek, najbliższych ze swojej okolic. I właśnie za te lata pracy należą im się wielkie podziękowania, uznanie i szacunek.

Trudno reprezentować interesy społeczności lokalnej w pojedynkę, dlatego też ważne jest, by cała społeczność mówiła jednym głosem, pomagała swoim sołtysom i podchodziła ze zrozumieniem do wielu spraw. Nie wszystkie udaje się od razu zrealizować. Sołtysi przyznają, że bardzo często pełnią funkcję powierników. Ludzie chcą z nimi rozmawiać i dzielić się swoimi radościami i troskami.

Sołtysom za pełnienie funkcji nie przysługuje wynagrodzenie.

Kobieta sołtys?

Czemu nie! I stanowczo zaprzeczają stwierdzeniu, że kobiety to słaba płeć. Podlaskie sołtyski, z których powinniśmy być dumni. Wśród nich znajduje się jedna z najpopularniejszych rolniczek w Polsce – Emilia Korolczuk z Laszek! Wykształcona, zaradna i przedsiębiorcza „szefowa” wsi dla której jazda ciągnikiem to chleb powszedni.

Emilia wybrała wieś! Dziś obchodzimy Dzień Kobiet Wiejskich.

Pyrka, Fistaszek, Kuba i Gulasz – szczęśliwi mieszkańcy „Rancza Laszki”

ROLA SOŁTYSA

Do obowiązków sołtysa należy w szczególności: zwoływanie zebrań wiejskich,  zwoływanie posiedzeń rady sołeckiej, działanie stosownie do wskazań zebrania wiejskiego, rady gminy i wójta, wpływanie na wykorzystanie aktywności mieszkańców służącej poprawie gospodarki i warunków życia w sołectwie,  reprezentowanie mieszkańców sołectwa na zewnątrz, uczestniczenie w naradach sołtysów, zwoływanych okresowo przez wójta, pobieranie podatków i opłat lokalnych.


0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy