Straż Graniczna: gotowe prawie 150 km zapory, odbieramy kolejne odcinki

Straż Graniczna: gotowe prawie 150 km zapory, odbieramy kolejne odcinki

Kolejne odcinki bariery odebrane. Przęsła ustawione są już na długości prawie 150 km. Droga techniczna ukończona jest na odcinku 185 km – podkreśliła w czwartek Straż Graniczna. Wkrótce ruszy też instalacja systemów elektronicznych. To najważniejszy element dla funkcjonariuszy – dodała SG.

„Kolejne odcinki bariery odebrane. Przęsła ustawione są już na długości prawie 150 km. Droga techniczna ukończona jest na odcinku 185 km. Wkrótce ruszy instalacja systemów elektronicznych – dla #funkcjonariuszeSG będzie to najważniejszy element bariery” – napisała formacja na Twitterze.

 

Do wpisu dołączyła filmik, na którym widać gotowe odcinki zapory z ustawionymi przęsłami oraz drogę techniczną.

 

Budowa bariery fizycznej, która stanie na 187 km podlaskiego odcinka granicy polsko-białoruskiej, ruszyła 25 stycznia i ma być ukończona do końca czerwca. Do tego czasu obowiązuje też zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i w woj. lubelskim.

 

Od 1 lipca pewne ograniczenia mają obowiązywać już tylko na Podlasiu. Wojewoda wprowadzi zakaz przebywania w szerokości 200 metrów od linii granicy. Tam instalowana będzie bariera elektroniczna, która zabezpieczy 202 km. W Lubelskiem, gdzie granica przebiega po Bugu, ograniczeń nie będzie.

 

Barierę fizyczną budują Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Jej stalowe elementy wykonało konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umów z tymi firmami to razem 1 mld 233 mln zł. Wraz z umową na barierę elektroniczną, którą SG podpisała z Elektrotimem, daje to koszt 1 mld 565 mln złotych.(PAP)

Red. OKO

Fot. PAP Regiony

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy