Straż Graniczna: kolejne zaplanowane akcje na granicy

Straż Graniczna: kolejne zaplanowane akcje na granicy

W niedzielę po północy w okolicy Czeremchy sześciu cudzoziemców próbowało nieudanie przekroczyć nielegalnie granicę polsko-białoruską. W tym samym czasie w Narewce 13 obywateli Iraku przeszło na stronę Polską gdzie zostali zatrzymani. To były zaplanowane działania – powiedziała w poniedziałek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Jak przekazała rzecznik, dwie odbywające się równolegle próby przekroczenia granicy to skoordynowane działania mające na celu odwrócenie uwagi polskich funkcjonariuszy.

 

„Najpierw na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze sześciu cudzoziemców za pomocą lin przeciągnęło concertine na stronę białoruską. Rzucali też kamieniami w polskich funkcjonariuszy. Nie przeszli jednak na stronę polską” – powiedziała por. Michalska. Jak podkreśliła, ta szamotanina trwała przez godzinę.

 

Równocześnie o godzinie 1.05 grupa 13 obywateli Iraku przekroczyła granicę polsko-białoruską na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Narewce.

„To były zaplanowane działania” – zaznaczyła rzecznik i dodała, że polscy funkcjonariusze nie widzieli przy tych zdarzeniach służb białoruskich.


 

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

 

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego. (PAP)

Red. OKO

Fot. PAP Regiony

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy