Straż Graniczna po raz pierwszy kupuje motocykle z napędem elektrycznym do cichej obserwacji

Straż Graniczna po raz pierwszy kupuje motocykle z napędem elektrycznym do cichej obserwacji

Straż Graniczna po raz pierwszy kupuje motocykle z napędem elektrycznym. Podpisaliśmy umowę na dostawę 14 motocykli – poinformowała PAP rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Dodała, że nowe jednoślady oprócz tego, że są ekologiczne i nie emitują spalin, to są ciche, dzięki czemu dają funkcjonariuszom możliwość prowadzenia cichej obserwacji, a dzięki temu skutecznej reakcji.

Porucznik Anna Michalska przekazała PAP, że w ubiegłym tygodniu Straż Graniczna zawarła umowę na dostawę 14 motocykli z napędem elektrycznym marki Zero Motorcycles model FZ ZF7.2. o wartości prawie 1,2 miliona złotych. „Motocykle już na początku grudnia mają trafić do funkcjonariuszy Straży Granicznej. Głównie do oddziałów na granicy zewnętrznej” – wyjaśniła rzeczniczka SG.

 

„Motocykle z napędem elektrycznym to nowość we flocie pojazdów Straży Granicznej. Z uwagi na fakt, iż formacja angażuje się w ochronę środowiska pojazdy docelowo planuje się użytkować w ochronie granicy państwowej stanowiącej granicę zewnętrzną UE w szczególności na obszarach ekologicznie chronionych tj. parkach narodowych, krajobrazowych itp.” – podała.

 

Dodała przy tym, że oprócz tego, że są ekologiczne i nie emitują spalin, to są ciche. „Dają nam możliwość prowadzenia cichej obserwacji i cichego dotarcie na miejsce zdarzenia, a dzięki temu będziemy mogli skuteczniej reagować i działać” – podkreśliła.

 

„Zakupione pojazdy z napędem elektrycznym cechuje w szczególności czynniki takie jak, niższe koszty eksploatacji, wpływ na proces zaopatrzenia oraz przechowywania paliw w placówkach Straży Granicznej, a także szeroko rozumiana ochrona środowiska naturalnego w postaci ograniczenia emisji spalin i hałasu” – przekazała.

 

„W zestawie oprócz samego motocyklu będą również szybkie ładowarki do każdego motocyklu” – dodała.

 


Zauważyła też, że elektryczne motocykle to nowość w formacji, ale Straż Graniczna posiada już jednoślady. „Obecnie eksploatowanych jest około 360 sztuk motocykli wyposażonych w silniki spalinowe o pojemności od 125 cm3 do 1000 cm3” – podała.

 

„Motocykle wykorzystywane są nie tylko do patrolowania trudnodostępnych terenów przygranicznych, ale również do zwalczania przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji na odcinkach autostrad czy dróg szybkiego ruchu” – dodała rzeczniczka SG.

 

Zakup 14 nowych motocykli finansowany jest ze środków programu modernizacji policji, straży granicznej, państwowej straży pożarnej i służby ochrony państwa w latach 2022–2025.(PAP)

Red. OKO

Fot. Straż Graniczna

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy