Regularna batalia z narastającą suszą, dobry pomysł i trochę sprytu, a rezultaty imponujące. Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków może pochwalić się sukcesami w ochronie rzadkich gatunków ptaków.
Bataliony, rycyki, krwawodzioby, dubelty i czajki- to im organizacja zapewniła „domowe” warunki do składania jaj. To gatunki ptaków siewkowych, które na lęgi wybierają podmokłe łąki, na których mogą żerować. Niestety przez narastającą suszę takich łąk jest coraz mniej. Członkowie PTOP-u zaczerpnęli pomysł z zachodu i w łąkowych zbiornikach zainstalowali specjalne zastawki, które zapobiegały osuszaniu łąk. Dzięki temu gleba jest stale wilgotna i bogata w ptasie przysmaki.
To jednak tylko część strategii, bo kolejnym ważnym krokiem jest zabezpieczenie wyklutych piskląt przez drapieżnikami. Do tego służy ogrodzenie przeciwdrapieżnicze, które otacza obszar trzydziestu hektarów łąk. Dzięki gęstej siatce drutów pod napięciem takie drapieżniki jak lisy, norki i jenoty mają utrudnione zadanie przedostania się do bogatej w pisklęta stołówki.
Na chronionych łąkach już drugi rok z rzędu jaja złożyły bataliony- ptaki, które z reguły tokują w Polsce, a na gniazdowanie wybierają obszary tundrowe. To sukces na miarę co najmniej ogólnopolską.
Array
Red. RoshEe
Fot. PTOP