Supraśl najlepszą gminą do życia w Podlaskiem według Serwisu Samorządowego PAP

Supraśl zdobył najwyższą lokatę w województwie podlaskim w rankingu „Gmina Dobra do Życia”

Zestawienie takie po raz trzeci przygotował Serwis Samorządowy PAP we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk.

 

ZOBACZ: Serwis Samorządowy PAP po raz trzeci ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”

Pod uwagę były brane 63 wskaźniki na podstawie których wyznaczono ogólny wskaźnik jakości życia, który wyznaczał miejsce samorządu wśród prawie dwóch i pół tysiąca gmin w Polsce.

 

Ponadto wyniki podzielono na pięć kategorii w zależności od wielkości i roli gminy oraz opracowano zestawienia wojewódzkie. Najwyższe lokaty podlaskich samorządów w tych grupach to 12 miejsce Wysokiego Mazowieckiego wśród miast – siedzib powiatów, 19 miejsce Białegostoku w kategorii miast na prawach powiatu i 26 miejsce Supraśla w kategorii gminy miejskie.

Jednak według wskaźnika jakości życia to właśnie Supraśl uplasował się na pierwszym miejscu w województwie. Drugi jest Wasilków, a dopiero na trzeciej pozycji znalazła się stolica Podlaskiego. Kolejne miejsca zajmują jeszcze Juchnowiec Kościelny, Choroszcz i dopiero najwyżej klasyfikowane w swojej kategorii Wysokie Mazowieckie.

Autorzy tego zestawienia wyjaśniają, że sporządzając je brali pod uwagę zarówno wydatki inwestycyjne gmin i infrastrukturę, jak i poziom oświaty oraz dostępność przedszkoli i żłobków, ale również tereny zielone, walory estetyczne i zanieczyszczenie środowiska.

Jak podało Polskie Radio Białystok przed rokiem w takim samym rankingu najwyższy wskaźnik jakości życia miał Białystok, a Supraśl znalazł się dopiero na czwartej pozycji (wyprzedzały go wówczas Wasilków i Wysokie Mazowieckie).

Wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia” – TOP50 dostępne są TUTAJ.

Array

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl

PAP MediaRoom

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy