Suwalczanie pamietają o 156. rocznicy urodzin Marszałka Piłsudskiego

We wtorek (5 grudnia) przypada 156 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. To właśnie jego osoba przychodzi nam na myśl, gdy wspominamy wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę, a w szczególności przez Suwałki – niepodległości. Z tej okazji Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk wraz z zastępcą Romanem Rynkowskim złożyli kwiaty pod pomnikiem Marszałka

Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem. W 1877 roku rozpoczął naukę w wileńskim gimnazjum, a w 1885 roku został studentem medycyny na Uniwersytecie Charkowskim. Już wtedy nieobca mu była działalność konspiracyjna. Za udział w studenckich rozruchach po roku nauki został wydalony z uczelni. Odtąd zawsze już walczył o Polskę. Mówi się, że miał dar patrzenia w przyszłość, a przy tym ogromną wiedzę i zdolność analizy otaczającego go świata.

Marszałek Piłsudski zmarł 12 maja 1935 roku. Jego śmierć zaskoczyła wszystkich, a pogrzeb stał się ogromną manifestacją narodową. Ciało jego zostało pochowane w Katedrze na Wawelu, serce zaś zgodnie z pozostawionym przez niego testamentem umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna, gdzie spoczęło w grobie jego matki, na cmentarzu „na Rossie”.

Suwalczanie szczególnie wspominają postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, który wsparł w 1919 nasze niepodległościowe starania poprzez swoją obecność w Suwałkach i wypowiedziane tam słowa „Dzisiaj  Ziemia Wasza jest Wolną”.

Red. M.L.

Fot. UM Suwałki

Urząd Miejski w Suwałkach

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy