Suwałki. Miasto chce kupić nowe autobusy i rowery

Miasto chce kupić nowe autobusy i rowery

Władze Suwałk złożyły do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą ,,Poprawa jakości systemu transportu publicznego w mieście Suwałki – III etap”. Projekt przewiduje zakup 15 autobusów zasilanych gazem CNG. Suwałka chcą też kupić 10 dwustronnych tablic informacyjnych na przystanki oraz 120 rowerów.

Większość aktualnie użytkowanych w Suwałkach autobusów nie spełnia obowiązujących norm emisji spalin. Średni wiek tych pojazdów wynosi ok. 10 lat. Tabor jest dość zawodny i często się psuje. To kosztuje i denerwuje pasażerów.

Nowe autobusy mają być niskopodłogowe i klimatyzowane

Pojazdy będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Wyposażone mają być w  systemy:

monitoringu wizyjnego,

dynamicznej informacji pasażerskiej,

zliczania pasażerów,

WiFi oraz gniazda USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Autobusy  będą współpracować z funkcjonującym elektronicznym systemem zarządzania komunikacją miejską. Projekt przewiduje też dostosowanie warsztatu i diagnostyki Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej do obsługi autobusów zasilanych CNG.

Miasto planuje również zakupić 10 dwustronnych tablic informacyjnych na przystanki, wymienić monitory w 15 autobusach, kupić dwa komplety tablic informacyjnych dla pasażerów.

Rower miejski

Miasto chce stworzyć 12 stacji rowerowych w  Suwałkach i kupić 120 rowerów – 108 zwykłych, 2 tandemy i 10 rowerów elektrycznych.

,,Zastąpienie starych i niespełniających aktualnych norm emisji pojazdów przez jednostki niskoemisyjne przyczyni się do zredukowania emisji CO2 o 62,5% w stosunku do stanu obecnego. Zakup nowoczesnego taboru w połączeniu z systemem roweru miejskiego ma doprowadzić do trwałej zmiany schematów mobilności mieszkańców, redukcji zatłoczenia komunikacyjnego i ograniczenia hałasu ponieważ pojazdy napędzane CNG są znacznie cichsze od pojazdów z silnikiem diesla” – mówi Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta miasta Suwałk.

 

Do projektu została również wpisana przebudowa ul. Daszyńskiego, gdzie ma powstać ścieżka rowerowa o długości ponad pół kilometra, chodnik, zatoka parkingowa i zatoka autobusowa z przystankiem, peronem, zjazdami itp., a także rozbudowa ul. Leśnej z połączeniem do ul. Raczkowskiej wraz z przebudową skrzyżowania ul. Raczkowskiej z ul. Leśną i ul. Wojczyńskiego.

Całkowita wartość projektu opiewa na 29 832 644,25 zł, w tym dofinansowanie to 25 945 399,25 zł (EFRR: 23 444 918,40; Budżet Państwa: 2 500 480,85).

Decyzja o tym, czy miasto dostanie dofinansowanie zapadnie w lipcu 2019 roku.

 

 

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Podlaskie24.pl

um.suwalki.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy