Święto 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Po raz czwarty w historii 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej obchodzi swoje święto – to już piąta rocznica powstania tej formacji

W rocznicę złożenia pierwszej przysięgi w historii Wojsk Obrony Terytorialnej (21.05.2017 roku) podlascy terytorialsi obchodzą swoje święto. Z tej okazji na terenie kompleksu wojskowego podczas uroczystego apelu żołnierzom oraz pracownikom cywilnym wręczono wyróżnienia.

Decyzją ministra obrony narodowej doroczne święto 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej obchodzone jest od 2019 roku. Jego dokładnym terminem jest dzień 21 maja. Nawiązuje on do pierwszej przysięgi wojskowej żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która odbyła się 21 maja 2017 r. w Białymstoku.

RELACJA 🛑 Święto 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

W tym roku obchody zorganizowano dzień wcześniej na placu jednostki przy ul. Kawaleryjskiej w Białymstoku

W uroczystościach wzięli udział m.in. żołnierze, dowódcy zaprzyjaźnionych jednostek, przedstawiciele służb mundurowych, a także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Politycy podczas swoich przemówień podkreślali, że ostatnie pięć lat i wiele zadań, w których brali udział żołnierze WOT pokazują słuszność decyzji o powołaniu tej nowej służby wojskowej.

Zawsze gotowi – zawsze blisko 👇

Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski mówił o tym, że podlascy terytorialsi współpracują z wojskami operacyjnymi, biorą udział we wspólnych ćwiczeniach. Byli także zaangażowani m.in. w walkę z COVID-19. Są także obecni na polsko-białoruskiej granicy, gdzie wciąż dochodzi do prób nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów inspirowanych przez służby Białorusi.


Naszą społeczność tworzy ponad dwa tysiące wspaniałych ludzi. Wszyscy z nas, niezależnie od pełnionej funkcji, samodzielnie zdecydowali, aby poświęcić swoje talenty i umiejętności w służbie lokalnym społecznościom. Ta różnorodność doświadczeń oraz wyjątkowe cechy każdego z nas są naszą siłą – powiedział płk Sławomir Kocanowski.

Taka formacja, która jest dobrze zakorzeniona w terenie (…) poprzez ludzi, którzy tu mieszkają, znają ten teren i w razie potrzeby chcą go bronić jest bardzo potrzebna – powiedział wiceminister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski.

W momencie kiedy była składana ta pierwsza przysięga (21.05.2017 roku – przyp. 1PBOT) nie było tej świadomości, że tak szybko i z tak różnorodnymi wyzwaniami będziecie Państwo musieli się zmierzać – zaznaczył z kolei w swoim przemówieniu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki w liście do żołnierzy i pracowników 1PBOT napisał:

„Za Wami ciężki, 2-letni okres niesienia ofiarnej pomocy społeczeństwu województwa podlaskiego w walce ze skutkami epidemii COVID-19. (…) Ojczyzna i my – mieszkańcy województwa podlaskiego – zawsze możemy na Was liczyć, jako naszych obrońców (…) zgodnie z Waszym chwalebnym mottem „Zawsze gotowi, Zawsze blisko”.

Obecnie 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 2 tysiące żołnierzy, z tego 20 proc. to kobiety.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy