Święto Niepodległości w regionie

Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej i obowiązujących obostrzeń województwo podlaskie pamięta o ważnych świętach. Uroczystości z okazji 102. rocznicy odzyskania niepodległości odbędą się w innej formie, niż w poprzednich latach.

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 r., zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r., a przywrócone ustawą w 1989 r. Z uwagi na panującą pandemię i wszelkie wprowadzone obostrzenia tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą miały skromniejszy charakter.

Święto Niepodległości w Białymstoku

Już dziś (10 listopada) rozpoczęły się w Białymstoku uroczystości związane ze 102. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Flagami w narodowych barwach zostały udekorowane liczne pomniki, w tym także pomnik główny na Cmentarzu Wojskowym przy ulicy 11 Listopada. Również dekoracja autobusów miejskich przypomina o ważnej dla Polaków rocznicy.

Białostoccy harcerze położyli kwiaty oraz zapalili znicze na Cmentarzu Wojskowym, aby oddać hołd bohaterom walczącym i poległym o niepodległy byt naszej ojczyzny. W imieniu prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego jego zastępca Przemysław Tuchliński złożył wieniec pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym. Dobrą tradycją stał się już uroczysty obiad wydawany z okazji Święta Niepodległości przez prezydenta Tadeusza Truskolaskiego białostockim środowiskom kombatanckim. W tym roku, z powodu epidemii COVID-19 oraz obowiązujących obostrzeń, takie spotkanie w Pałacyku Gościnnym przy ulicy Jana Kilińskiego nie jest możliwe. Białystok jednak pamięta o kombatantach. Członkowie Białostockiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz inne osoby ze środowiska otrzymały dziś upominki i listy z życzeniami zdrowia.

Dziś (10.11) wieczorem wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski weźmie udział w akcji Światło Pamięci Niezwyciężonym. O godz. 18 zapali znicze na mogiłach żołnierzy na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku.

Natomiast 11 listopada, o godz. 10.30. w Narodowe Święto Niepodległości wojewoda podlaski oraz marszałek Artur Kosicki złożą kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku.

11 listopada prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złoży wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Zastępca prezydenta Rafał Rudnicki będzie uczestniczył w uroczystościach religijnych. O godz. 8.00 odbędzie się uroczyste nabożeństwo w Cerkwi Świętego Mikołaja, a o godz. 11.00 – w Katedrze.

Święto Niepodległości w Łomży

Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia spowodowały, że łomżyńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości, organizowane przez Prezydenta Łomży, Starostę Łomżyńskiego, Dowódcę 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego im. gen. bryg. Mariana Raganowicza oraz Komendanta Nadnarwiańskiego Hufca ZHP w Łomży będą miały innych charakter niż w ubiegłych latach.
PROGRAM ŁOMŻYŃSKICH OBCHODÓW 102. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ ŁOMŻA DLA NIEPODLEGŁEJ:

11 listopada

godz.   9.00
ZŁOŻENIE KWIATÓW PRZED TABLICĄ PAMIĄTKOWĄ LEONA KALIWODY (ul. Sienkiewicza 10)

godz.   9.30
ZŁOŻENIE KWIATÓW PRZED TABLICĄ MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO (Domek Pastora, ul. Krzywe Koło 1)

godz. 10.00
MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI OJCZYZNY  w Łomżyńskiej Katedrze (ul. Dworna 25)

godz. 11.15
ZŁOŻENIE KWIATÓW PRZED POMNIKIEM HARCERZY ZIEMI ŁOMŻYŃSKIEJ (ul. Polowa 11)

godz. 11.30
ZAPALENIE ZNICZY NA GROBIE LEONA KALIWODY I MOGIŁACH ŻOŁNIERSKICH (Cmentarz, ul. M. Kopernika)

godz. 12.00
ZŁOŻENIE KWIATÓW PRZED TABLICĄ UPAMIĘTNIAJĄCĄ ROMANA DMOWSKIEGO (Muzeum Przyrody w Drozdowie)

14 listopada

godz. 18.30
NESTOR MUZYKI POLSKIEJ – koncert Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego z okazji jubileuszu 90. urodzin Romualda Twardowskiego z udziałem Jubilata. Tomasz Bugaj – dyrygent, Elżbieta Sandel – skrzypce. W programie utwory Romualda Twardowskiego (Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich, ul. Sadowa 12. Koncert zamknięty dla publiczności, transmitowany na Facebook’u.

Święto Niepodległości w Suwałkach

W związku z pandemią koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami w tym roku nie będzie możliwa organizacja obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Mimo to Miasto Suwałki pamięta o tym dniu. Z okazji uroczystości 102. rocznicy odzyskania niepodległości odprawiona zostanie msza święta w intencji Suwalczan, a Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk złoży kwiaty pod pomnikami POW oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Co roku w rocznicę odzyskania niepodległości Władze Suwałk zapraszały mieszkańców miasta, a w szczególności suwalskich kombatantów do  wspólnego upamiętnienia tego dnia. W tym roku z powodów epidemiologicznych, wprowadzonych obostrzeń oraz troski o zdrowie Suwalczan wspólne świętowanie nie jest możliwe.

11 listopada (w środę) Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk o godz. 10.15 złoży wieniec pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej. O 10.30 zostanie odprawiona msza święta w konkatedrze pw. Św. Aleksandra. Po niej Prezydent Suwałk złoży kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tradycyjnie Miasto Suwałki przywita rocznicę odzyskania niepodległości świątecznymi dekoracjami. Flagami będą ozdobione nie tylko ulice, ale także najważniejsze miejsca w Suwałkach jak chociażby „Dąb Wolności”.

Święto Niepodległości w Siemiatyczach

Ze względu na pandemię koronawirusa oraz związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. organizowania zgromadzeń, w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz w imieniu mieszkańców złoży kwiaty i zapali znicz pod Obeliskiem Niepodległości, by oddać hołd bohaterom, którzy przez lata walczyli o niepodległość Polski. Tradycyjne, uroczyste obchody i wydarzenia im towarzyszące, nie odbędą się.

Burmistrz Siemiatycz zachęca mieszkańców do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w domach i wywieszenie w tym wyjątkowym dniu biało-czerwonej flagi. Na budynku Urzędu Miasta Siemiatycze i ulicach Siemiatycz, biało-czerwone barwy pojawiły się w poniedziałek, 9 listopada.

Święto Niepodległości w Łapach

Z uwagi na rozprzestrzenianie się choroby COVID-19 oraz ze względu na obowiązujące obostrzenia,  uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Łapach będą w tym roku wyjątkowo przebiegały inaczej niż dotychczas. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców nie odbędą się tradycyjne uroczystości z udziałem pocztów sztandarowych na Placu Niepodległości.

W środę (11 listopada) o godz. 12.00 przed Pomnikiem Niepodległości i pomnikiem ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego, a następnie na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Łapach przedstawiciele władz samorządowych złożą symboliczny wieniec, wiązanki kwiatów oraz zapalą znicze.

Niepodległa do Hymnu

Wspólnie z Biurem Programu „Niepodległa” zachęcamy do udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu”, aby pomimo obostrzeń epidemiologicznych podtrzymywać tradycję i 11 listopada o godz. 12.00 zaśpiewać Hymn narodowy. Tego dnia na Placu Niepodległości w Łapach również zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego.

Śpiewać można także w domach, wraz z rodziną, współlokatorami i najbliższymi. Stacje radiowe i telewizyjne w samo południe będą emitowały Mazurka Dąbrowskiego, aby każdy mógł w domu zaśpiewać hymn państwowy. Namawiamy też by dzieci nauczyły się grać na instrumentach muzycznych hymn i spróbowały go wykonać wraz z domownikami (nuty tutaj).

Rozstrzygnięcie konkursu „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy 2020”

W tym roku już po raz drugi burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski zaprosił dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych do udziału w konkursie „Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy”. Tegorocznych laureatów poznamy 11 listopada 2020 r. Wyniki konkursu zostaną opublikowane TUTAJ.

Święto Niepodległości w Michałowie

 

Samorząd Michałowa zakupił chryzantemy od lokalnych przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z zamknięciem cmentarzy na Święto Zmarłych. Kwiaty zostały złożone przy pomniku w parku miejskim. Tym samym w 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zamiast tradycyjnych wieńców, pomnik w Michałowie udekorowały kolorowe chryzantemy.

Samorząd zachęca też mieszkańców gminy do wywieszenia flag oraz składania indywidualnie kwiatów i zapalenia zniczy przy pomniku.

Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie przygotował multimedialną audycję pieśni patriotycznych oraz sondę uliczną z mieszkańcami Michałowa o tematyce patriotyzmu i niepodległości. Materiały zostaną udostępnione na kanale Youtube GOK oraz na profilu fb. W środę również odbędzie się premiera video pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci i młodzieży GOK w Michałowie.

Red. M.L.

Fot. arch. Podlaskie24.pl / UM Łomża / UM Suwałki / UM Łapy / UM Siemiatycze / UM Michałowo

UM Białystok / UM Łomża / UM Suwałki / UM Łapy / UM Siemiatycze / UM Michałowo

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy