Tradycyjne ozdoby wielkanocne wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich


Zajączki, baranki, pisanki, serwetki, firanki i pająki – m.in. takie tradycyjne ozdoby wielkanocne można zobaczyć w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej niedaleko Białegostoku. Prace zostały wykonane przez KGW w ramach drugiej edycji konkursu pn.: „Tradycyjna ozdoba wielkanocna”, którego organizatorem jest samorząd województwa

Jury konkursowe oceniło ponad 90 ozdób z całego województwa podlaskiego. W środę (13.04) odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Nasza kultura jest bogata i warto ją podtrzymywać, przekazywać z pokolenia na pokolenie. To jest niezmiernie ważne, bo trzeba pamiętać, że starsi nasi bliscy odchodzą i póki żyją korzystajmy z tego, że mamy okazję ich zapytać jak się kiedyś robiło pisanki, jak się robiło ozdoby wielkanocne czy wycinanki – mówił Sebastian Łukaszewicz, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Głównym celem wielkanocnego konkursu w PMKL jest promocja dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego, propagowanie tradycyjnych zwyczajów, wartości i historii lokalnych wspólnot oraz budowanie i wzmacnianie tożsamości lokalnej mieszkańców związanej z Wielkanocą.

Konkurs wygrało KGW z miejscowości Przystawańce za „Tradycyjną wycinankę wielkanocną – ozdobę okienną”

Inspiracja na pracę konkursową, jak przyznali sami laureaci, zaczerpnięta została od starszego pokolenia. Nad ozdobą przygotowaną przez członków tego koła pracowało 6 osób.

Pytałyśmy starszych ludzi czym przyozdabiali chaty wiejskie. I taka babcia 95-letnia taki pomysł nam podsunęła. Wiadomo, kiedyś w wiejskich chatach było biednie, dlatego kiedy czymś chcieli przyozdobić mieszkanie robili różne ręczne ozdoby. Taką ozdobą przyozdabiano okna. W tych wzorach zawierano ornamenty ludowe – opowiadała Wida Marcinkiewicz z KGW w Przystawańcach.

Drugie miejsce przypadło członkom KGW „Toporki” za ozdobę wielkanocną „Pająk”. Na trzecim miejscu znaleźli się członkowie KGW w Wąsoszu za ozdobę wielkanocną –„Palma wielkanocna”

 

Jury wyróżniło prace członków pięciu Kół Gospodyń Wiejskich: w Żegarach, w Srebrnym Borku, w Siółku, Daszach i Dobrowodzie. Podczas spotkania przypomniano sposoby barwienia pisanek. Ozdabiano je woskiem, starsze osoby wrzucały je cebulniaka, czyli wywaru z łupin cebuli – tak uzyskiwano jednolity kolor na skorupce jajka. Inną tradycyjną ozdobą są pająki. Domy przyozdabiano także firankami papierowymi, które wieszano w oknach, przy ikonach i obrazach.


– Kiedyś do świąt wielkanocnych przygotowywano także wnętrza domów. Czyszczono, sprzątano, wysypywano podłogi pisakiem i wieszano ozdoby takie jak pająki. Wykonywano je zazwyczaj ze słomy, dodawano bibułę kolorową, czasami groch, wydmuszki. To zależy kto w takim domu mieszkał, jeżeli były to panny, to te pająki były naprawdę imponujące, bo to one właśnie były najbardziej zręczne – wyjaśniał dr Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Wystawę z tradycyjnymi ozdobami wielkanocnymi w PMKL można oglądać do 27 kwietnia.

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska/Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy