Trybunał Konstytucyjny opublikował wyrok dotyczący aborcji. Strajk Kobiet w Białymstoku

Wydawało się, że sprawa październikowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego  została ,, politycznie schowana„, a sam temat  ucichł w przestrzeni publicznej. Sprawa wróciła jak bumerang po jego opublikowaniu przez TK w Dzienniku Ustaw. To oznacza wejście w życie nowego prawa. Z tego powodu, w Białymstoku  jeszcze przed opublikowaniem uzasadnienia zorganizowano protest.

Uzasadnienie wyroku

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przerwanie ciąży z powodu prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu albo nieuleczalnej choroby jest niekonstytucyjne. Po długiej serii strajków sprawa ucichła. 27 stycznia, Trybunał wydał w tej sprawie uzasadnienie, a w nocy wyrok umieszczono w Dzienniku Ustaw.

W uzasadnieniu wyroku możemy między innymi przeczytać
W ocenie Trybunału dziecko jeszcze nieurodzone, jako istota ludzka – człowiek, któremu przysługuje przyrodzona i niezbywalna godność, jest podmiotem mającym prawo do życia, zaś system prawny – zgodnie z art. 38 Konstytucji – musi gwarantować należytą ochronę temu centralnemu dobru, bez którego owa podmiotowość zostałaby przekreślona”

„Trybunał niezmiennie stoi na stanowisku, że nie powinno budzić wątpliwości, iż przepisy konstytucyjne gwarantują ochronę zdrowia dziecka poczętego, w szczególności zaś z przepisów tych można wywnioskować obowiązek ustawodawcy wprowadzenia zakazu naruszania zdrowia dziecka poczętego oraz ustanowienia środków prawnych gwarantujących w sposób dostateczny przestrzeganie tego zakazu”.

Czytamy również, że „Trybunał Konstytucyjny, oceniając art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.r., stwierdził zatem, że legalizacja zabiegu przerwania ciąży, w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia”.

Wyrok został opublikowany w dzienniku ustaw.

„Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży […] jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”

 Aborcja może zostać dokonana w następujących przypadkach:
„ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy),
duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia matki,
zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (4 ust. 1pkt 3):
ciąża jest wynikiem gwałtu, kazirodztwa, lub pedofilii”

Protest w Białymstoku

Protest rozpoczął się o godzinie 20 na Rynku Kościuszki. Jak podała policja, zebrało się około stu osób. Tym razem nie miał on formy przemarszu. Uczestnicy wraz z transparentami zebrali się pod Ratuszem, a organizatorzy prowadzili przemowy z wykorzystaniem megafonów. Padały takie hasła jak między innymi „Chcemy lekarzy, nie misjonarzy”,  „Precz z Kaczorem dyktatorem”, „Rewolucja jest kobietą”, „To jest wojna”. Można było usłyszeć dźwięki dzwonów oraz śpiew chóru z Katedry po drugiej stronie ulicy. Wybraliśmy się na protest, aby porozmawiać z jego uczestnikami.

 

Zobacz film:

Jedna z uczestniczek protestu komentuje decyzje Trybunału:

„Najpierw się wściekłam, potem się zasmuciłam. Myślałam, że po tym co się wydarzyło w październiku, rządzący naszym krajem zobaczą, że nie warto w to brnąć”
Dodaje również „Pobudzają nas – kobiety, żony, matki do tego, żebyśmy znowu wychodziły na ulice w trudnym czasie pandemii i mówiły, że nie zgadzamy się na to”.

Inny z uczestników zapytany o rozwiązanie polegające na pozostaniu przy kompromisie odpowiada

„Tak, kompromis aborcyjny na pewno by mnie zadowalał”

Zapytany o wybór między kompromisem a aborcją na żądanie, oznajmił, że mimo wszystko bardziej odpowiada mu kompromis.

Kolejny uczestnik, zapytany o oczekiwania względem jesiennych strajków poinformował:

„Oczekiwałbym odsunięcia obrad od tego tematu i pozostawienia go kobietom. Żeby one same mogły o sobie zadecydować, co chcą zrobić z tym płodem. A nie przez to, że ktoś z góry sobie zadecydował, że tak ma być i tyle. No akurat z tym też się nie zgadzam”.

Zapytany o opinie na temat kompromisu odpowiedział: „Kompromis kompromisem można nazwać. Są też różne aspekty jak np. niechciana ciąża z gwałtu”

Należy tu zaznaczyć, że według ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zgodnie z art. 4a, ciążę można usunąć gdy „zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego”, czyli np. w przypadku gwałtu.

Kolejny protest został zapowiedziany na sobotę. 

Red. Kamil Dąbrowski / Maciej Walesiuk

Fot. Kamil Dąbrowski

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy