Ulicami Białegostoku przeszedł pierwszy podlaski „Marsz Normalności”

W ostatnim czasie w Białymstoku mieliśmy do czynienia z kilkoma wydarzeniami, organizowanymi przez środowiska walczące o prawa osób LGBT. Podczas tych demonstracji obyło się bez zamieszek i nie doświadczyliśmy powtórki z zeszłorocznego Marszu Równości, który to wzbudził wiele kontrowersji. Jednakże na odpowiedź opozycji nie trzeba było długo czekać.

 

W sobotę, 19 września ulicami stolicy Podlasia przeszedł 1. Podlaski Marsz Normalności.

Został on zorganizowany przez środowiska narodowe – ONR, Autonomiczni Nacjonaliści Białystok, Patriotyczna Jagiellonia. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 15 na Placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Następnie marsz przeszedł ulicami: Curie-Skłodowskiej, Legionową, przez Plac Jana Pawła II, Plac Branickich, Aleję Piłsudskiego, ulicą Sienkiewicza. Zakończenie miało miejsce na Rynku Kościuszki.

,,Dzisiejszy marsz pragniemy poświęcić osobie i nauczaniu Wielkiego Polaka i patrioty, wielkiego męża stanu, którego beatyfikacji oczekujemy od tak dawna – Stefanowi kardynałowi Wyszyńskiemu, prymasowi tysiąclecia. To z jego nauczania wzięty został tytuł naszego spotkania – Rodzina Siłą Narodu’’ – przemawiał jeden z organizatorów.

‘’Nie chcemy tego co na Zachodzie, żeby jacyś ludzie dziwni chodzili sobie za ręce ubrani półnago. Żeby było normalnie. Taka polska rodzina, kobieta, mężczyzna, dzieci’’ – informuje uczestnik Marszu Normalności.

Zobacz film z marszu:

W wydarzeniu wzięło udział około 300 osób.

Uczestnicy trzymali transparenty z napisami ‘’Rodzina=Chłopak + Dziewczyna’’ oraz ‘’Czy to absurdalne, że chcemy żyć normalnie?’’. Pojawiły się jednak również bardziej agresywne hasła – podczas marszu skandowano ‘’Dewiacje won z naszych stron’’, ‘’Zakaz pedałowania’’ czy też ‘’Szkoły wolne od zboczeńców’’.

‘’To wszystko praktycznie marksizm kulturowy jest’’ – tłumaczy uczestnik marszu – ‘’Chcą przede wszystkim inżynierię genetyczną wprowadzić w społeczeństwie, zmienić społeczeństwo na takie, którym łatwiej będzie rządzić po prostu, okupione, społeczeństwo bez tożsamości narodowej, bez patriotyzmu, bez wiary’’

W marszu wzięli udział przede wszystkim młodzi ludzie, choć zauważalna była tu przewaga liczebna mężczyzn. Pomimo skandowania brutalnych haseł, wśród demonstrujących nie zabrakło również rodzin z dziećmi. Pojawiła się także opozycja w postaci grupy osób z tęczowymi flagami, reprezentująca środowiska LGBT. Jednak jak informuje białostocka policja, obyło się bez incydentów.

Wygląda na to, że mieszkańcy Podlasia są podzieleni względem poglądów na temat społeczności LGBT.

Sam marsz również wywołał wiele kontrowersji, o czym świadczą skrajne reakcje obserwatorów. Niektórzy internauci gratulują zorganizowania całego przedsięwzięcia, inni odbierają to jako akt nienawiści. Świadczy o tym również frekwencja demonstracji obydwu stron barykady – białostoczanie licznie zbierają się zarówno na wydarzeniach organizowanych przez osoby walczące o prawa LGBT, jak i te przygotowywane przez środowiska narodowe.

 

Red. Kamil Dąbrowski

Fot. Kamil Dąbrowski Podlaskie24.pl

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy