Ursus C -330, młocarnia i żniwiarka – nowa wystawa w skansenie

Ursus C – 330, młocarnia i żniwiarka – nowa wystawa w skansenie

Jeszcze w XIX wieku do zbioru zboża z jednego hektara potrzeba było 40 osób. W latach 60. XX wieku, przy użyciu kombajnu, tylko jeden człowiek mógł wykonać tę samą pracę na 10 do 15 hektarów. Ursus C330, młocarnia i żniwiarka – te maszyny niewątpliwie wpłynęły na tempo pracy rolników i między innymi takie właśnie sprzęty można od dziś oglądać na nowej wystawie stałej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Ekspozycja poświęcona jest mechanizacji zbioru zbóż i traw w gospodarstwie rolnym na Podlasiu

„Mechanizacja rolnictwa na podlaskiej wsi” ukazuje postęp, jaki dokonał się w tej dziedzinie w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia. Wśród zaprezentowanych we wnętrzu zabytkowej stodoły maszyn i urządzeń znalazły się między innymi ciągnik Ursus C 330, silnik spalinowy do napędu maszyn rolniczych, grabie sprężynowe czy młocarnia.

Ursus wygrał z koniem

Po zakończeniu II wojny światowej na Podlasiu jeszcze długo dominowały narzędzia ręczne, a źródłem siły pociągowej były konie. Zmiany nadeszły pod koniec lat pięćdziesiątych, a ponieważ w Polsce Ludowej priorytetem dla władz były gospodarstwa państwowe, właśnie tam trafiała większość maszyn i urządzeń rolniczych. Mniej więcej dekadę później ze zdobyczy techniki zaczęli korzystać także rolnicy indywidualni.

Nowa wystawa prezentuje maszyny, które weszły wówczas do użytku przy zbiorach zbóż i traw

 „Postanowiłem skupić się wyłącznie na prezentacji maszyn produkcji krajowej. To na przykład żniwiarka „Przodownica” z 1962 roku, w produkcji której specjalizowała się Fabryka Maszyn Żniwnych w Płocku, czy najbardziej okazały wśród eksponatów nie tylko ze względu na gabaryty, ale też stan zachowania, ciągnik Ursus C 330 z 1975 roku. Do muzeum przyjechał z gospodarstwa w Radźkach niedaleko Narwi” – mówi Hubert Czochański, autor wystawy.

Młocarnia, przetrząsacz i grabie sprężynowe

W starej stodole można podziwiać również młocarnię (maszynę służącą do oddzielania nasion zbóż od słomy), wyprodukowaną w Sławieńskich Zakładach Przemysłu Terenowego w Darłowie, niezbędny przy sianokosach przetrząsacz widłowy z Pilskiego Przedsiębiorstwa Sprzętu Rolniczego w Pile. Są też grabie sprężynowe z Fabryki Maszyn Rolniczych „Jawor”. Wszystkie trzy urządzenia trafiły do gospodarstw rolnych na Podlasiu pod koniec lat 60. ubiegłego wieku.

Całość wystawy uzupełniają plansze z opisami zmian w konstrukcji maszyn i urządzeń rolniczych, a także grafiki pokazujące zasady ich działania.

Ekspozycję można oglądać w zabytkowej stodole z Redut,  wyremontowanej dzięki dotacji unijnej w ramach projektu „Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego – podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu”.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24.pl

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy