Uwaga! Mogą zawyć syreny alarmowe

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku informuje, iż w dniach 28–30 maja 2019 r., Dowództwo Operacyjne Rodzaju Sił Zbrojnych, w ramach ogólnokrajowego ćwiczenia RENEGADE/SAREX19, przeprowadzi epizod RENEGADE. Chodzi o zdarzenia dotyczącego naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej, stwarzające potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

 

W związku z powyższym w różnych rejonach województwa podlaskiego, w ramach ww. ćwiczenia mogą zostać dwukrotnie uruchomione syreny alarmowe. Oznacza to ogłoszenie oraz odwołanie alarmu. Sygnał do włączenia syren zostanie uruchomiony ze stanowiska Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Włączenie syren będzie jednocześnie testem sprawności urządzeń systemu wykrywania i alarmowania, wykorzystując w tym celu uregulowania zawarte w art. 10 ust. 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r., w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu, oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. z 2013 poz. 96). Sygnały alarmowe przekazywane w tym dniu będą ćwiczebne.

 

 

Sposoby ogłaszania i odwoływania alarmu za pomocą syren.

 

Ogłoszenie alarmu – to dźwięk modulowany syreny przez okres 3 minut. Odwołanie alarmu – to dźwięk ciągły syreny przez okres 3 minut.

Rodzaje alarmów i zasady postępowania po usłyszeniu sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych znajdziesz w poradniku: http://e-podlaskie.eu/documents/10192/112192/play_0-3.swf

 

Red. M.L.

RSO

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy